Elk nootje gaat door minimaal vier paar handen Keiharde bast Oneffen cashews worden met een mesje bijgewerkt Indiaas gebak Arabische Zee Kochin Allepey Kollam Trivandrum ontdekkingsreizigers uit Brazi- lie meegenomen naar India. Toen de Europeanen de zeerou- tes naar het Oosten verkenden, belandden ze ook aan de tropi- sche Malabarkust van Zuid India. Op een aantal plaatsen zijn zelfs nog overblijfselen uit onze VOC-tijd terug te vinden. Zo staat in het gemoedelijke stadje Kochin het 'Dutch Pa lace' en is de kustlijn bestrooid met rulnes van Hollandse for- ten. Terwijl de mannen vissen of auto-riksja's besturen, laten vrouwen in traditionele werk- plaatsen of hypermoderne fa- briekjes de cashews door hun handen gaan. Het is arbeidsin- tensief werk: elk nootje gaat door minimaal vier paar han den. Eerst moet de keiharde bast zachter gemaakt worden. Tot tien jaar geleden werd dat gedaan door de ruwe noten in grote trommels op hoog vuur te roosteren. De gebrande dop- pen kunnen dan met twee tik- ken van een stok geopend wor den. Op een aantal plaatsen wordt nog steeds zo gewerkt, maar in de meeste fabrieken is men overgegaan op stomen. Een stuk schoner en de doppen kunnen worden opengeknipt, wat het werk lichter maakt. Na het openen van de doppen gaan de noten de 'borma' in. De warmte in deze grote oven zorgt ervoor dat de noten iets krimpen, waardoor de 'testa' (het rode vliesje dat ook onge- dopte pinda's nog hebben) los komt te zitten. De volgende handen verwijderen razendsnel de testa en doen een eerste se- lectie op grootte en kwaliteit. Rajamma werkt al vijfendertig jaar in de fabriek. Ze sorteert cashews. Haar zus staat een paar meter verderop. Gisteren was het Diwali, feest van het licht en was de fabriek geslo- ten. 'Hoewel in Kerala het oogstfeest Onam in September belangrijker is, vierden we Di wali met de familie. We bran- den wat kaarsen en eten uitge- breid.' Lachend: 'Wat ik ge- kookt heb? Payasam. Een zoet gerecht met melk, vermicelli en..cashewnoten. De mandjes worden verzameld; de oneffen nootjes worden met een mesje bijgewerkt, de an- dere gaan naar de sorteerploeg waar ze verder worden gese- lecteerd. De hele, halve en stukjes noot in verschillende kwaliteiten verdwijnen in ge- vacumeerde zakken. Elk soort heeft z'n eigen toepassing: de stukjes en halve cashews wor den verwerkt in Indiaas gebak. De gave en de een na grootste variant, gaan, na in Nederland te zijn afgebakken, onder an- dere in de doorzichtige bakjes van Albert Heijn. C' Het sorteren. Vliegensvlug schieten handen over tafel en pikken cashew noten van gelijke grootte en kwaliteit uit de uitgestorte berg noten. De pelsters verdienen op basis van het aantal gepelde noten. Hoewel het loon naar westerse maatstaven laag is, is het meestal voldoende om een gezin te onderhouden. Vakbonden beharti- gen de belangen van de werknemers. Met een knipapparaat worden de gestoomde noten geopend. Speciaal poeder of handschoentjes beschermen de handen tegen de olie uit de bast.

Allerhande | 2003 | | pagina 85