CasViewntften uit Kerala, India DE OORSPRONG In ons land vooral gegeten bij de borrel, in andere delen van de wereld een veelgebruikt ingredient in gerechten: de cashewnoot. Op zoek naar de oorsprong van een bijzonder nootje in India. VOC-overblijfselen Cashewhoofdstad In maart en april komen de ruwe noten uit India. Buiten het seizoen worden ze binnengevaren uit Oost- en West-Afrika. De olie uit de bast wordt gebruikt in de industrie, de hasten zelf zijn brandstof voor de ovens en het tanninerijke vliesje om de noot wordt gebruikt bij het looien van leer. Onder aan de cashewappel groeit in een harde bast een noot. Deze valt twee weken voordat de appel rijp is op de grond. Daarna worden de noten verzameld en gedroogd. Pellende HANDEN het verwerken van de bijzon- dere noten. De stad ligt aan het begin van de 'backwaters', een enorm gebied van rivieren, ka- nalen en meren dat is inge- klemd tussen de smalle kust- strook en het binnenland. Grote vierkante vissersnetten langs de oevers vormen een erehaag voor kleine pontjes en de volgeladen toeristenboten op weg naar de stad Allepey, tachtig kilometer verder in het noorden. De meeste cashewnoten in Nederland komen uit India. Rond 1600 werden de eerste zaden door de Portugese ►- Vanuit de lucht gezien is de zuidelijke staat Kerala een groene deken van palmtoppen, in het westen begrensd door de Arabische Zee, in het oosten door bergen van de West- Ghats. Het is moeilijk voor te stellen dat onder het serene bladerdek miljoenen mensen wonen, werken en leven. Op de grond openbaart zich het fasci- nerende Indiase leven, vol uitersten in welvaart, religie en cultuur. Kerala is een bui- tenbeentje in India. Hoewel het een van de armste staten ter wereld is, hebben de 'Keralie- ten' een hoge levensverwach- ting en kan bijna iedereen lezen en schrijven. Het zou komen door de vroegere com- munistische regering, christe- lijke invloeden, de sterke posi- tie van de vrouw en de natuurlijke rijkdom die de moesson twee keer per jaar achterlaat. Naar het geheim van de tegenstrijdigheid zijn de geleerden nog steeds op zoek. De naam Kerala is afgeleid van het Malayalam (de lokale taal) voor kokos: 'Kera'. Maar wij zijn op zoek naar cashewnoten en gaan daarom naar Kollam, de 'cashewhoofdstad' van de wereld. Hier verdienen hon- derdduizenden hun brood met

Allerhande | 2003 | | pagina 82