lavoriete instrument 0 \J 'Groenten moeten de gelegenheid krijgen zich te voegen in het geheel' OTOPRECEPT Smoren, garen en pruttelen Pittig gladde curry Je kunt maar beter reserveren als je 's avonds nog een plekje wilt in Bla Bla, het vegetarische restaurant in Delfshaven. Lekkerbekken uit de wijde omgeving weten het kleine, oude pandje te vinden. Ga er maar eens zitten, kijk rond en je begrijpt: dit is geen geitenwollensokkenbedrijf. 'Nee zeg, alsjeblieft!' zegt Jacqueline Steneker. 'Wij verrichten geen missiewerk. We koken gewoon vegetarisch, dus zonder vlees of vis. Toen ik hier begon, zo'n vijftien jaar ge- leden, was ik zelf ook al vegetarier en voor mij is dit normaal. Ik zou eerlijk gezegd niet goed weten hoe ik aan de slag moest met vlees. Iedere vegetarier heeft andere motieven om het bij groenten te houden en dat is goed zo. Wij hebben geen behoefte om mensen van ons gelijk te overtuigen. Overigens denk ik dat de meesten van onze gasten niet eens strikte vegetariers zijn. Ze komen hier omdat we lekker koken, punt. Veel mensen hebben aarzelingen als ze hier voor het eerst komen. Maar die zijn snel weg. Ik mik nu eenmaal niet heel erg op verantwoord en gezond. Dat doe je thuis maar. Hier gaat het Bourgondisch, met een scheutje room, met vole smaken.' Om negen uur's morgens begint bij Bla Bla al de voorbereiding, die door koks 'mise en place' wordt genoemd. 'Jazeker, dat is bij ons heel belangrijk. Groentegerechten heb ben dikwijls veel tijd nodig. Het is geen kwestie van een biefstukje in een pan gooien, maar dingen laten smoren, lang- zaam garen, pruttelen soms. 's Avonds is het werk minder. Het klinkt raar, maar ei- genlijk zou ik dan helemaal niet aanwezig hoeven zijn. Borden opmaken is betrekke- lijk eenvoudig. De gerechten zijn af, de smaak is zoals ik hem hebben wil en het is eigenlijk een zaak van opwarmen. Dat is iets dat bij vlees en vis niet kan, of je hebt het over stoofpotten.' En wat is de favoriete groente van Jacqueline? 'Die heb 'Mijn handigste hulpje in de keuken is een verfkrabber. Echt waar! Ik moet regelmatig grote glazen potten openmaken. Die zijn vacuum getrokken dus je hebt heel wat kracht nodig om ze open te draaien. Op een dag lag hier toevallig die krabber. Ik zette de pot op z'n kop, duwde de punt tussen glas en deksel, en het vacuum werd opgeheven. Sindsdien is het ding gepromo- veerd tot keukeninstrument.' I ik niet. Ik haal overal mijn inspiratie uit. De seizoenen zijn minder belangrijk voor me dan je zou denken. Zo ga ik niet mee met asperges in de lente. Dat red ik niet. Stel je voor hoeveel ik er moet schilen als mijn gasten aleen maar asperges komen eten. Bij mij gaat het om combinaties. Asperges kunnen best eens voorkomen, maar dan al- tijd in samenspel met andere dingen. Een curry met kokosmelk vul ik aan met een samosa, een pasteitje met een kruidige aardappelvuling, en raita, gemaakt van yoghurt, komkommer en munt. De smaken geven afwisseling. En vergeet de textuur niet. Het koele, gladde van de raita, het ste- vige, droge van het pasteitje en het pittig gladde van de curry. Dat zoek ik, inspiratie genoeg. In heel veel keukens zijn gerechten zonder vlees of vis: Italie, Spanje, India, de Arabische wereld. Een hapje gebakken spi- nazie geeft iets stroefs in de mond, wat weer een tegenwicht is voor iets smeu'igs. En het is alemaal niet meer dan gevoel, een voorstelling van smaak als ik aan iets nieuws begin. Zet een kist met groenten neer en mijn vingers gaan jeuken.' Ci 66 AllerHande 2-2003

Allerhande | 2003 | | pagina 66