kennis Welke korst is eetbaar? Hoe vet is kaas? Over het algemeen geldt: hoe magerder de kaas, des te minder uitgesproken de smaak. De vetaanduiding die op de verpak- king van kazen staat, zoals 48+, schrikt mensen nogal eens af. Ten onrechte wordt gedacht dat de betreffende kaas voor 48% uit vet bestaat. Het gaat hier echter om het percentage vet van de droge stof van de kaas. Een zachte kaas bevat veel meer vocht dan een harde kaas. Zo is een 60+ roomkaas, die voor 60% uit vocht bestaat, niet vetter dan een gewone Goudse 48+ kaas, die voor 40% uit water bestaat. Kaasplateau De beste bewaarplaats Vooral bij het eten van bijzondere buitenlandse kaasjes rijst de vraag nogal eens of de korst nou wel of niet kan worden gegeten. Over het algemeen geldt dat witschimmelka- zen met een dunne korst, zoals jonge brie, jonge camembert, bleu de bresse of campag- nola, gewoon gegeten kunnen worden. De korst van oudere kaasjes uit deze categorie kan nog wel worden gegeten, maar heeft een zeer uitgesproken smaak. De korsten van roodbacterie- kazen eet men in de regel niet. Zo snijdt men bij Mun- ster en Limburgse kaas de korst er dus vanaf. Bij kazen met een natuurlijke korst zoals gruyere of stilton wordt de korst ook niet gegeten. Het lit spreekt voor zich dat kunstmatige kor sten, zoals we die aantreffen bij de Coudse kaas (plastic) of de edam- mer (was) niet eetbaar zijn. In veel landen is het heel gewoon om ter af- sluiting van een diner een kaasplateau met brood te serveren. Wij vinden dat vaak wat machtig, maar als rekening wordt gehouden met het menu, kan een kaasplank juist heel erg lekker zijn. Was het diner zwaar, serveer dan kazen met een ietwat 'frisse' smaak, zoals een zachte geitenkaas, een comte en een verse roomkaas. Na een lichter diner kunnen er romige kazen op de plank, zoals roombrie, cheddar, een lekkere verse room kaas en een wat vettere stilton. Belangrijk is dat u niet te veel opdient en dat de kazen (afgezien van de verse kazen) goed op ka- mertemperatuur zijn. Het is lekker en mooi om het kaasplateau aan te vullen met verse vijgen of druiven. Ook zijn er kaashapjes verkrijgbaar, zoals kleine geitenkaasjes in bladerdeeg of met spek, die eenmaal ver- warmd van het pla teau meteen iets bijzonders maken. Kaas bewaren in de koelkast is het beste voor verse kaas, maar kou komt de smaak en structuur van sommige kaas niet ten goede. De beste plaats is een donkere voorraadkast of kelder met een tempera- tuur tussen de 10 en 15°C. Als u kaas toch in de koel kast wilt bewaren, kies dan voor de groentelade. Als de kaas is voorverpakt in plasticfolie, is het verstandig de folie te verwijderen, omdat kaas hierin op den duur gaat zweten. De beste verpakking is een stuk vetvrij papier. Wikkel sterk ruikende kazen eventueel in aluminiumfolie. 28 AllerHande 2-2003

Allerhande | 2003 | | pagina 28