Experimenteren met kaas Kaas in de keuken Vooral Italianen gebruiken kaas al eeuwenlang op een zeer inventieve manier. Eveneens favoriet in de keuken zijn de smeltkazen: de Zwitserse gruyere en raclette of de Itaiiaanse mozzarella. Om taaiheid te voorkomen mogen deze kazen niet te lang worden verhit. Ook Hollandse kazen, zoals jongbelegen Goudse kaas of de leerdammer caractere iaten zich goed smelten. Er zijn ook kazen die minder goed smelten, maar sommige daarvan leveren wel een smakelijk resultaat op als ze worden verwarmd. Geitenkaas bijvoorbeeld krijgt een iekkere, korrelige structuur en een zachtere smaak. Biauwe kaas wordt bij verhitting juist sterker van smaak, wat mooie smaakcombinaties kan opleveren. Mozzarella Goede eigenschappen Kaas is op zichzelf al lekker, maar soms worden er nog ingredienten toegevoegd om de kaas iets extra's te geven. Het mengen van kaas met verschillende kruiden en specerijen stamt al uit de Romeinse tijd. In Nederiand zijn we al eeuwen bekend met de Leidse kaas, waaraan komijn is toegevoegd. Ook niet onbekend zijn Friese nagelkaas met kruidnagel en mosterdkaas met mosterdzaad. De laatste jaren wordt er op dit gebied veel geexperimenteerd. Op- merkelijke kaas in dit genre is de Mexicana: een zeer pittige kaas met paprika en Spaanse peper. Een bij- zondere variatie op kaas is de Parrano Olifesta, een zuivelproduct met Italiaanse ingredienten waarbij het melkvet voor een deel is vervangen door olijfolie. Het is misschien verbazing- wekkend dat er naast koe- melk nog een melksoort is waar kaas van wordt ge- maakt. Dit is melk van de waterbuffel. In de moeras- sen van het zuiden van Italie leven waterbuffels die hoofdzakelijk meik geven voor buffelmozzarella. Als u altijd hebt gedacht dat mozzarella een kaasje is met weinig smaak, dan moet u de buffelmozzarella eens proeven. Het is beslist niet de bedoeling deze kaas te smelten. Eet hem bij voor- keur puur in combinatie met weinig andere ingredienten, bijvoorbeeld in een mild aangemaakte salade met avocado en tomaat. Kaas mag dan over het algemeen wat vet bevatten, ongezond is het zeker niet. Kaas is rijk aan calcium, vitamine A en D. Kaas is eveneens een belangrijke bron van eiwit en is daar- door zeer geschikt als ver- vanger van vlees. Een kaassouffle, een salade met kaas of een ovenschotel waarin kaas is verwerkt zijn gezonde alternatieven voor degenen die (af en toe) geen vlees willen eten. Sommige mensen zijn aller- gisch voor koemelk en dus ook voor kazen die van koemelk zijn gemaakt. Het aanbod van geiten- en schapenkazen is inmiddels echter dermate gegroeid dat men het eten van kaas niet hoeft op te geven. 26 AllerHande 2-2005

Allerhande | 2003 | | pagina 26