'ifivkennis I T Kazen moeten rijpen Drie bijzondere soorten T Meer dan 150 soorten Met meer dan 150 kaassoorten heeft Albert Heijn een zeer uitgebreide kaasaf- deling. In de winkel liggen de verschil- lende soorten aangesneden kaas verpakt in koelvitrines die een constante tempera tuur van 7 °C hebben. Albert Heijn zorgt voor een goede aaneengesloten koelketen, wat een constante kwaliteit garandeert. Om klanten ken- nis te laten maken met verschillende kazen, introduceerde Albert Heijn de Kaas van de Week. Zo kunt u elke week een andere kaas proeven en krijgt u informatie over de herkomst en de manier waarop u de kaas kunt gebruiken. Kaas snijden Kaas krijgt zijn specifieke smaak en structuur in de rijpingsfase, de laatste stap in de kaasbereiding. Dit is een ingewikkeld proces waarbij temperatuur en vochtigheidsgehalte in de ruimte waar de kazen rij pen een grote rol spelen. Het rijpen van harde kazen kost veel meer tijd dan het rijpen van zachte kazen. Hoe langer de kaas rijpt, hoe ouder en harder hij wordt. Het verschil in smaak en structuur tussen een Coudse kaas die 6-8 maanden heeft gerijpt en een kaas die 12-18 maanden oud is, is heel groot. De Nederlandse brokkelkaas heeft minimaal 18 maanden gerijpt en is uniek in de wereld. Schimmel- en roodbacteriekazen hebben een bijzonder uiterlijk. Bij de rijping van deze kazen wordt de smaak van de korst als het ware mee naar binnen genomen. Schimmelkazen kunnen grofweg in twee groepen worden ingedeeld: witte en blauwe. De witschimmelkazen, zoals brie en camembert, zijn zacht van structuur en wor den bij het begin van de rijping bestoven met een speciaal soort schimmel. Er verschijnt een witte korst. Ze zijn zacht, romig en hebben als ze iets rijper zijn een padde- stoelenaroma. Bij blauwaderkazen, zoals danish blue en roquefort, wordt de schimmel meestal al in een vroeg stadium van de bereiding toegevoegd. Voordat de kazen rijpen, wordt er in geprikt met metalen naalden, waardoor er zuurstof bij de schimmels komt en de blauwe aders ontstaan. Blauwaderkazen zijn pi- kant en hebben een bitter- tje in de nasmaak. Rood bacteriekazen, zoals port salut en kernhem, zijn door hun sterke geur en smaak echt kaasjes voor liefhebbers. Voor het rij- pingsproces worden ze gewassen met wijn, bier, sterke drank of pekel waardoor er bacterien op de korst komen, die voor de typische oranjerode kleur en de kenmerkende geur zorgen 1 Om kaas goed te kunnen snijden zijn er mooie uitvindingen gedaan. Neem de voor ons zo bekende kaasschaaf die halfharde en harde kazen in plakjes schaaft. Het kaasmes met gaten in het lemmet en de scherpe punt is speciaal voor zachte en halfzachte kazen als munster, port salut of brie. Door de gaten blijft de kaas tijdens het snijden niet aan het lemmet plakken en met de scherpe punt kun je de stukjes kaas oppikken. De girolle is nog zo'n handige uitvinding. Het mes draait rond en geeft grote, geschaafde krullen, die zeer decoratief zijn op een kaasplateau of in salades. 22 AllerHande 2-2003

Allerhande | 2003 | | pagina 22