Nieuwe boekemreeks Ontdek Vis tampP°E Nieuwe producten, actuele informatie en boodschappers aan het woord Groningen, Korenbeurs WmkelNIEUWS Duoreeks, zo heet de nieuwe boekenreeks die vanaf deze maand in de winkel ligt. Het eerste deel Vegetarische Stamp- potten Ovenschotels staat boordevol recepten voor heer- lijke eenpansgerechten. Wat wordt het? Een paddestoelen- lasagne, een smeui'ge spinaziestamppot met geitenkaas of toch liever een eigentijdse ruco- lastamppot? De recepten zijn hele- maal van deze tijd, snel te bereiden en voor elke dag. Duoreeks, Vegeta rische Stamppotten Ovenschotels. AH-prijs 8.95 Vis is van alle tijden. Het is Kr gezond, veelzijdig en vaak verras- send eenvoudig te bereiden. In het boek 'Ondek vis' komt van alles over vis, schaal- en schelpdieren aan bod: inspirerende recep ten, basistechnieken, stap-voor-stapfoto's en achtergrondinformatie. Het boek is nu met Air Miles extra voordelig verkrijgbaar. AH-prijs 11.95 of 1195 Air Miles, zonder bijbetaling. Geldig van 10 februari t/m 23 februari. HENDRIK (56) 'Wij zijn echte kaaseters. Elke zondag- middag komt er een kaasplateau op tafel. Ik houd van pittige kazen, zoals blauwaderkazen, oude kaassoorten en Franse gruyere. Veel verstand heb ik er niet van hoor, namen zeggen me niets Ik kijk meer naar hoe de kaas eruitziet Meestal heb ik op deze manier wel een goed kaasje te pakken. Een kaas moet er romig uitzien maar wel een stevige smaak hebben. Ik heb nu onder andere een castello blue meegenomen en een fourme d'ambert. Eens kijken hoe die smaken! MELANIE (19) EN BRIGITTE (15) 'Wij krijgen vanavond vrienden op bezoek en gaan een broccoliquiche maken met daarbij een spinaziesalade. Daarvoor hebben wij danish blue gekocht. Die gaat door een salade, een van onze succesrecepten. Sinds anderhaif jaar wonen we samen en dat is hartstikke gezellig. Brigitte doet meestal de boodschappen en ik kook. We eten best vaak kazen als feta, blauwaderkazen of mozzarella en dan vooral verwerkt in gerechten.' ALIDSTON (34) 'Ik let bij het boodschappen doen al- tijd op aanbiedingen en zeker bij kaas doe ik dat, want daar zit soms wel dertig procent korting op. Ik heb nu een blok van een halve kilo extra beie- gen meegenomen. Die vind ik 00k het lekkerste. Hij gaat op de boterham, over de macaroni en in een fondue. Gaat het echt om een behoorlijke aanbieding, dan haal ik gerust vier of vijf van die blokken kaas in huis. Het komt toch wel op.'

Allerhande | 2003 | | pagina 13