Het brouwwater is miljoenen jaren geleden als regen in de Ardennen gevallen Aroma Bier heeft maar liefst zo'n vierhonderd smaakcomponenten Proeven Door de kranen te openen en te sluiten wordt de inhoud van de ene naar de andere ketel ge- pompt. Een zwaar werkje, waar- bij spierballen een vereiste zijn In het brouwhuis worden de honderd jaar oude koperen ketels nog steeds ge- bruikt voor het maken van het beslag waarvan het bier wordt 'getrokken'. Het wort wordt gekoeld en getransporteerd naar grote ver- gistingstanks. De biergist wordt tijdens dit transport toegevoegd in precies de juiste hoeveelheid. Gist is heel bepalend voor het aroma van het bier. Gisten zijn eigenlijk microscopisch kleine wezentjes. Louis Pasteur ont- dekte in i860 dat gistende cellen van biergist alcohol maken. In 1886 wist een Deense weten- schapper biergist te scheiden van andere gisten en het verder te kweken tot de zogenaamde reincultuurgist. 'Biergist voor gisting van pilsener bier kan al- leen koud gebruikt worden. Pas toen koeling was uitgevonden konden ruimtes op een tempe- ratuur gehouden worden waarin biergist kan gedijen. Dat was eind negentiende eeuw. 'Mijn overgrootvader was een van de eerste brouwers in Nederland die in die tijd werkte met rein- culturen voor pilsener,' zegt Cas Meijling. Er zijn een heleboel biergisten die allemaal hun eigen aroma opleveren. De gisten zijn in de tanks druk bezig suikers om te zetten in alcohol en het kool- zuurgas dat geproduceerd wordt borrelt op. Langzaam ontstaan dikke dekens van schuim die later nog eens aan de bovenlip van dorstige Albert Heijn-huis- merkdrinkers zullen kleven. 'Dat schuim, daar moet je zuinig op zijn, dat geeft de pils zijn le- venskracht.' Gisten duurt zeven dagen en le- vert 'jong' bier op. Onrijp bier nog. Dan gaat het naar de la- gerkelders waar het bier twee weken nagist. 'Pils is een ondergistend bier. De gist zakt tijdens de vergisting naar de bodem. Er is 00k bovengistend bier en dat doet wat het zegt. De gist stijgt tijdens de gisting naar de oppervlakte,' verduide- lijkt Cas Meijling. In de lager- tanks komt het bier tot rust en ontstaat de juiste balans in het bier. Daarna gaat het door een filter, waardoor alle resterende gisten uit het bier worden ge- haald. Zo krijg je uiteindelijk het heldere bier zoals bierlief- hebbers het het liefst drinken. Bier heeft slechts een paar in- gredienten maar zo'n vierhon derd smaakcomponenten. Elke dag rond het middaguur proeft een proefpanel het bier dat die dag in flessen, blikken en fusten afgevuld wordt. 'Een geoefend team. Alleen mensen die bij de smakentest van zoet, zuur, zout en bitter een score van 100% halen, mogen aanschuiven,' zegt Cas Meijling die lange tijd zelf in het panel zat. Een erebaan op de brouwerij. Nu hebben we dorst. Het is net na twaalven, waarom zouden we niet even helpen proeven. Het is tenslotte het moment dat onze smaakpapillen op hun best zijn. Proost! C* Bier maken is geen haastwerk. In de kuip met beslag beweegt heel langzaam een soort geslepen hark. Tanden snijden de gerst en voeren het afval (de schilletjes) af.

Allerhande | 2003 | | pagina 83