Niet alle BIER pils OOORSPRONG Cas Meijling is meesterbrouwer. Ontwikkelaar van recepturen, een man met een reputatie. Praat hij over bier, dan komt hij steevast uit bij de zeventiende-eeuwse Anthonie van Leeuwenhoek. Die zag als eerste gisten krioelen door de microscoop die hij zelf had uitge- vonden, organismen die nodig zijn om bier te maken. 'Het schuim, daar moet je zuinig op zijn. Dat geeft de pils zijn levenskracht.' D D Kookproces Cas Meijlmg voor een honderd jaar oude koperen ketel in het brouwhuis: 'Ei- genlijk heeft bier maar een nadeel: er zit alcohol in.' Het overpompen van het beslag van de kuip naar de ketel is nog altijd handwerk. Na ruim een eeuw vertonen de ketels en kranen geen enkel spoor van slijtage. Na een poetsbeurt staat het brouwhuis er zelfs glimmend bij! ier is gezond/ zegt Cas Meijling, die zich bij de huisbrouwer van Albert Heijn bezighoudt met het brouwpro- ces. Hij neemt ons mee op ex- cursie door de brouwerij. 'Er zitten veel sporen van vita- mine-B-complexen uit gist en aminozuren in bier. Bier is ook makkelijk op te nemen in het li- chaam. Eigenlijk is er maar een nadeel. Er zit alcohol in. Anders kon je het onbeperkt drinken.' In het brouwhuis staan authen- tieke koperen ketels en aan de muur hangt een kijkkast met de heilige Arnoldus, beschermhei- lige van bierbrouwers, die erop toeziet dat het brouwproces goed verloopt. 'Hier wordt een beslag van mout uit brouw- gerst, brouwwater en hop ge- brouwen tot een oplossing van moutsuikers. Deze suikeroplos- sing, die wort heet, is de basis voor het uiteindelijke bier.' De wort wordt gekookt in de wortketel en dan gaat de hop, die bier zijn bittere smaak geeft, erbij. Dit kookproces is ook bepalend voor de uiteinde lijke kleur en sterkte van het bier. 'Het water in de brouwerij komt overigens van 140 meter onder de grond. Een bron met water dat waarschijnlijk miljoe- nen jaren geleden uit de Belgi- sche Ardennen hier naartoe is gesijpeld.' ►- Bier is een product dat uit enkel natuurlijke ingredienten bestaat. In de middeleeuwen was bier voor kinderen zelfs veel gezonder dan water! Het beslag voor AH Pilsener is gemaakt van dikke, ronde korrels zomergerst.

Allerhande | 2003 | | pagina 80