'd: 'Als ik een appelboom zie, wil ik erin klimmen' ete instrument O TOPRECEPT Geurtjes Lekker is authentiek lit is toch het mooiste dat er is! M'n eigen groenten, zo uit de grond!' Jan Klercq manoeuvreert zijn grote lijf behoed- zaam tussen de rijen kool in zijn moestuin. Hij glundert. 'Veel kruiden, echt Hollandse groenten, er staat hier van alles. En mini- groenten, dat is gewoon een kwestie van snel plukken. Ja, de tuinman vindt dat ik niet goed snik ben. Zonde om zo snel al te oogsten, zegt hij. Maar ik serveer het en mijn gasten waarderen het. Zo vers, dat vind je nergens!' Klercq ziet eruit als Hollands welvaren. En dat predikaat 'Hollands', daar heeft hij niks tegen. 'Welnee, daar ben ik juist trots op. Natuurlijk, ik kijk ook over de grens waar het smaken aangaat. Maar ons landje drukt een groter stempel op mijn keuken. We hebben in Holland nu eenmaal fantastische producten. En ik speel ook nog wel eens leentjebuur bij ouderwetse recepten. Maak ik gnocchi van boerenkoolstamppot of een mooi stukje vlees met hutspotsaus.' Geografisch gesproken zijn we niet in Hol land. De IJssel vormt hier de oostelijke grens van Gelderland en vanaf de hoge dijk zien we Deventer liggen. Diepliggende binnenvaartschepen glijden voorbij en de uiterwaarden vormen een ruig landschap met bobbelige weiden en wilgenbosjes. Zes jaar geleden kwam Klercq hier en was me- teen verliefd. In de omgeving vond hij alles wat hij nodig had, tuinders met experimen- teerzucht, ambachtelijk werkende boeren. Maar de grootste voldoening geeft het zelf verbouwen van groenten en fruit. 'Stel je maar voor, afgelopen zomer waren we voor 95 procent selfsupporting. Dat lukt in de winter niet, maar dat geeft niet. Verdienen de boeren tenminste ook nog wat aan me!' Klercq is eigenaar van Het Diekhuus en te- vens de chef-kok. Maar dan niet een van de soort die zich verstopt in de keuken. Zien en gezien worden hoort bij zijn functie, wat hem betreft. Dus heeft de keuken een gla- zen wand gekregen, zodat de gasten kun- nen zien wat er gebeurt. 'Maar een open keuken is het niet. Geen herrie van potten en pannen, geen geurtjes.' Jan Klercq: 'Mijn favoiiete keuken apparaat is de Pacojet. Een briljante machine, die blokken diepgevroren ingredienten met grote kiacht maalt tot een smeuVg soort ijs. Ik maak er de prachtigste sorbets mee. Van lan- goustineboulllon. bijvoorbeeld. draai ik langoustine -ijs. Heel raar, heel lekker! Helaas is de Pacojet niet op de Nederlandse markt te koop.' En geurtjes zijn er. Want Klercq houdt van roken, voorzover het vlees en vis betreft dan. 'We roken met appelhout. Dat heb ik van Thomas Keller geleerd, een fantastische chef uit Napa Valley in Amerika.' Zoetwatervis uit de buurt, rivierkreeftjes, lokale geitenkaas, het zijn allemaal produc ten waar Jan Klercq graag mee werkt. 'Mijn oma heeft me geleerd: lekker is authentiek. Als ik een appelboom zie, wil ik erin klim men om een appel te plukken. Niet dat ik dat dan doe, hoor. Die boom houdt me toch niet!' Voor Toprecept besloot hij een re- cept met gerookte paling te maken. 'Dat is op en top Hollands. Ik krijg mijn paling van vissers hier langs de IJssel. Heerlijke vis, mooi gerookt. Maar de smaak van ge rookte paling is zo rijk, zo intens, die kan wel wat tegengas hebben. Dat doe ik met milde kerrie. Het is natuurlijk even werk om de paprika's te schillen. Met poffen gaat het vel er makkelijker af, maar dan verlies je de sappige smaak van de rauwe vrucht. Nou, en dat maak je helemaal af door de rucola, die altijd een beetje pe- perachtig smaakt. Lekker!' C

Allerhande | 2003 | | pagina 66