O WIJNADVIES In smaak kunnen stamppotjes volop varieren. Zoetig, pikant, fris... Heerlijk met een wijntje! Maar welke wijn past nu bij welke stamppot? Norton Malbec AH Utiei-Requena Tempranillo Undurraga Chardonnay Lindemans Bin 50 Shiraz Fonseca Domini Baron de Hoen Gewurztraminer Chateau Croze de Pys, AOC Cahors Fontanafredda Parpan Barbera d'Alba Marques de Grinon Durius Tempranillo santimppoT €5-49 Hoewel ervan de malbec ook in Frankrijk en andere landen wijn wordt gemaakt, is deze druif de trots van Argentinie. Norton's donkerpaarse, kruidige malbec ruikt en smaakt naar zongerijpte bosvruchten. Hij komt vol en tegelijkertijd verfrissend over. Zo'n wijn kan allerlei veel-smaakgerechten aan, ook stamppot. Denk aan stamp- pot met lamsvlees en Mexicaanse specerijen, hutspot met spareribs en rodekoolstamppot met hazenbout. WIJNCATEGORIE 8 €3-79 Dewijnstreek Utiel-Requena ligtten westen van Valencia. In dit zonnige gebied worden stoere, stevige, wijnen van detempranillodruif gemaakt. De AH Utiel-Requena smaakt naar rozij- nen, gedroogde pruimen en specerijen. Doorzijn 'spicy', zwoele karakterdoet hij het goed bij kruidige gerechten zoals een andijviestamppot met shoarmavlees en abrikozen en hutspot met gebakken merquezworstjes. WIJNCATEGORIE 7 €4-59 Het klimaat in Chili is goed, het weer betrouwbaar en de producenten zijn bereid te investeren in nieuwe technie- ken. Bij Undurraga wordt al meer dan een eeuw keihard gewerkt aan de ont- wikkeling van de Chileense wijnbouw. Deze familiebodega streeft naar karak- tervolle 'varietals': wijnen gemaakt van een druivensoort. Hun chardonnay heeft lichtzwoele aroma's van exoti- sche vruchten en komt fris en vol over. Prima partner van een 'groene', krui dige stamppot met rauwe andijvie, spinazie, rucola of paksoi. WIJNCATEGORIE 3 5-79 Shiraz is de druif van Downunder. Natuurlijke omstandigheden en de Australische producenten weten van hun shiraz een krachtige wijn te maken die makkelijk drinkt. De vanille- en eucalyptusachtige aroma's in deze voile, zachte Lindemans maken de wijn verleidelijk lekker. In zijn geheel blijft hij lekker fris, waardoor hij een prima tegenhanger is van stevige stamppot- ten met een pittige toevoeging. Schenk hem bij een stamppot met roquefort of een met pepersaus. Ook lekker bij oosters gekruide stamppot- ten met ketoembar en komijn. WIJNCATEGORIE 9 €6.29 Portugal heeft in alle opzichten een eigen stijl. In vergelijking met andere mediterrane landen is het landschap er ruiger, de mensen serieuzer en zijn de wijnen steviger. De laatste jaren zijn die wijnen toegankelijker geworden zonder hun Portugese karakter te ver- liezen. Deze Domini is een krachtige wijn met 'spicy' tonen. Een wijn om te combineren met stamppotten met knapperige paprika, blokjes oude kaas, uitgebakken spekjes of stukjes chorizo. WIJNCATEGORIE 9 €6.49 In de Elzas worden de wijnen ver- noemd naar de druif waarvan ze zijn gemaakt. De geurige gewurztraminer levert uitgesproken aromatische, mild- droge wijnen. Deze sappige wijn is ge- schikt om te schenken bij een niet te zware stamppot met veel smaak. Dat kan een zuurkoolstamppot zijn, een met groene kool en kerriepoeder of een boerenkoolstamppot met goulash. WIJNCATEGORIE 2 5-59 In Bordeaux wordt de malbec aan druiven als de cabernet sauvignon en merlottoegevoegd. In de wijnen uit het zuidelijker gelegen Cahors speelt de malbec een grotere rol in de 'blend' en dat ruik en proef je. Aroma's van donkere vruchten zoals bosbessen, kersen en rijpe pruimen zijn kenmer- kend voor de malbecdruif. De Chateau Croze de Pys heeft naast het rijpe fruit ook leerachtige en kruidige tonen. Dit is een wijn om bij 'aardse' stamppot ten met boerenkool, groene kool, knol- selderij of paddestoelen te schenken. WIJNCATEGORIE 8 €6.49 Barbera is de naam van een druif die met name in Piemonte (Italie) groeit. De barberawijnen kunnen fris, stevig en 'druivig' overkomen. Deze Parpan is zacht, rond en zit vol fruitige en fijn- kruidige aroma's. Hij doet het goed bij pittige stamppotten met een fris accent. Bijvoorbeeld spitskoolstamp- pot met salami, spinazie-mosterd- stamppot en rucolastamppot. WIJNCATEGORIE 9 €4-89 Durius is de Latijnse naam voor de Duero. Deze rivier loopt vanuit Spanje naar Portugal. In Spanje werkt Carlos Falco alias Marques de Grinon, aan zijn nieuwste wijnen. De rode Durius wordt gemaakt van de tempranillodruif. Deze fruitige, elegante en krachtige wijn laat zich makkelijk met allerlei gerechten combineren. Ook met andijviestamp pot met serranoham of preistamppot met blokjes gorgonzola. WIJNCATEGORIE 8 AllerHande 1-2003 41

Allerhande | 2003 | | pagina 41