verpfictotinpen. Niet dat ik dat erg vind' 'Ik ben een beetje een HoCfjUcCluen dat schept Over het meesterwerk zijn eigen restaurant, Park- heuvel. Gelegen aan de rand van een park, bijna onder de Euromast en uitkijkend op de bedrijvigheid van de Rot- terdamse haven. 'Toch voelde ik me in het begin wat onzeker. Ik had jaren niet aan het for- nuis gestaan. Daarom nam ik een chef-kok in dienst en was ik zelf de sous-chef. Twee jaar later durfde ik het aan om de verantwoordelijkheid voor de keuken weer helemaal op me te nemen.' Het bleek een wijs besluit. In 1990 kwam de eerste Michelin- ster, vijf jaar later de tweede, en begin 2002 de derde. Neder- land stond op zijn kop. Mi- chelins hoogste erkenning was per slot van rekening nog nooit een vaderlands restaurant te beurt gevallen. Helder bleef 'Tot tien jaar geleden riep ik nog regelmatig "oh" en "ah", maar dat heb ik niet meer' kalm. Tk word nog wel eens gevraagd om mijn gezicht te laten zien, op de televisie of zo. Maar ik houd dat zo veel moge- lijk af. Die drie sterren vast- houden vereist constante aan- dacht. Ik moet niet alleen koken voor Michelininspec- teurs. Iedereen kijkt naar me, de gasten, de pers en niet te vergeten de collega's. Ik ben een beetje een boegbeeld en dat schept verplichtingen. Niet dat ik dat erg vind, hoor. Het is en blijft ontzettend leuk. Vandaar dat ik het niet meer dan logisch vind dat ik meestal zelf in de zaak ben. Lange dagen maken is geen probleem.' Gefrutsel Inspiratie haalt Helder uit alle hoeken en gaten. 'Boeken lezen, de vakbladen bijhouden. En af en toe uit eten gaan bij anderen, in binnen- en buiten- land. Niet dat ik daar nog schokkende ervaringen heb, hoor. Ja, het klinkt misschien blase, maar als je al zo lang op dit niveau opereert, weet je al zo veel, heb je al zo veel meege- maakt. Tot tien jaar geleden riep ik nog regelmatig "oh" en "ah", maar dat heb ik niet meer. El Bulli bijvoorbeeld, in Spanje, daar had ik al van alles over gehoord voor ik er kwam. De chef, Ferran Adria, is een grootmeester in de keuken. Hij serveert meer dan twintig piep- kleine gangen, allemaal experi- menten. Maar dat is niet mijn stijl. Ik vind het te technisch. Het gaat mij allereerst om lek ker, pas daarna om interes- sant.' En wat heeft Cees Helder het liefst als hij thuis eet? 'Tja, meestal breng ik iets mee uit het restaurant. Maar als ik echt thuis kook - en dat gebeurt niet vaak - neem ik ouderwets een gebakken zeetong. Gewoon even licht door de bloem halen en bakken in boter. Dat blijft voor mij een hele goede.' Met Kerstmis zetten we culinair ons beste beentje voor. En wie kan ons daar beter in adviseren dan Nederlands eerste en enige driesterrenkok? 'Ik heb een gerechtje gekozen van grote garnalen, met wat artisjok en een lavendeldressing. Licht, zeer lekker en niet moeilijk om te maken. De artisjok geeft een aparte smaak die contrasteert met het zoete van de garnalen. Ik zou er een viognier bij schenken, een wijn van de gelijknamige druif uit Zuid-Frankrijk. Die heeft ook zo'n bijzonder aroma. Of een Elzasser pinot gris.' Recepten van deze en eerdere meester- werken zijn terug te vinden op www.ah.nl 72 AllerHande 12-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 72