3H Versieren E3 Meesterwerd S3 ftlferjiathie-spel EE3 Vtrwcnncn Kerstvoorstelling AllerHande december 2002 Drie stylistes geven tips over het feestelijk dekken van de kersttafel. Pagina's 76, 110 en 140. Nodig uw gasten uit via www.ah.nl! De culinaire klap- per van 2002: Cees Helder van restau rant Parkheuvel in Rotterdam. Hij onthult het recept van een driesterren voorgerecht. Speel met oud nieuw het grote culinaire AllerHande vragenspel. Verrassende culinaire creaties voor iedereen die met kerst wil uitpakken clnhoudr Zeven jaar oud was ik. Gezegend met twee oudere broertjes, die het bijna altijd beter wisten dan ik. Op kerstavond 24 december zouden opa en opoe (zo noemden we onze oma) bij ons komen. Opoe mee naar de nachtmis, opa ondertussen thuis zorgend voor de koffietafel erna, met warme worstenbroodjes, krentenbrood met spijs en echte boter. De zorgen van mijn broertjes en mij lagen op een heel ander terrein: het jaarlijkse kersttoneelstuk. Want na de nachtmis, overmand door slaap en emoties, speel- den we Jozef, Maria en het kindje Jezus onder de kerstboom, aangemoedigd door de trotse blikken van onze ouders. Al weken van tevoren was het bal op zolder, waar we oefenden voor het spektakel van het jaar. Wie mocht Jozef, wie Maria en vooral wie kindje Jezus spelen? Want de hoofdrol, die wilden we allemaal wel. Het feit dat ik de jongste was, wilde helemaal niet zeggen dat ik Jezus mocht zijn. De broertjes vonden me in die tijd eigenlijk niet meer waard dan ezel, maar die speelde jammer genoeg in ons spel niet mee... Oudste broer besliste: hij nam de rol van Jozef, tweede broer mocht Jezus zijn en ik Maria. Ikvergeet het nooit meer. Met z'n drieen daalden we de trap af, kibbelend over wie het eerst de huiskamer binnen mocht. Ik, als Maria, met een grote cape met capuchon van mama over een klein koppie, tussen Jozef en het kindje Jezus in, op weg naar het kribje. Met net niet genoeg zicht op de kerstboom met echte kaarsjes. En jawel, Maria's cape vatte vlam... Opa was bij de pinken en sloeg de cape op tijd weg. Wat overbleef was een rillend klein meisje van zeven, die alleen maar tot bedaren te brengen was door op schoot bij opoe een vers warm worstenbroodje te verorberen. Inmiddels geniet ik met kerst van wat meer dan alleen worstenbroodjes, alhoewel dat voor mij een kerst- specialiteit bij uitstek is gebleven. Maar, er is meer, en dat kunt u allemaal lezen in deze uitgebreide kerst AllerHande. Met bloopers van landgenoten, met prak- tische tips en weetjes en vooral: met de beste wensen en hele fijne en ontspannen feestdagen. Mieke van Laarhoven Hoofdredacteur AllerHande 12-2002 5

Allerhande | 2002 | | pagina 5