Soms helpt Joaquin wel eens mee met tafeldekken. En de afwas? We hebben gelukkig een afwasmachine.' Beste eetherinnering? 'Op vakantie vinden we het heerlijk om uit eten te gaan. Maar wat ook altijd leuke herinneringen op- levert, zijn etentjes met familie en vrienden. Met verjaardagen nodig ik lekker veel mensen uit, die allemaal blijven eten. Dat is wat voorbereiding betreft best afzien, maar heel leuk. Dit jaar heb ik op mijn verjaardag rijst met kip, sperziebonen en kokos gemaakt, een echt suddergerecht. Voor de kinderen was er bami. Toen Christiaan dertig werd, heb ik voor iedereen zijn lievelings- gerecht gekookt, spaghetti bolognese. Dat was supergezellig.' Gasten 'Mensen moeten altijd bij ons langs kunnen komen en hun verhaal kwijt kunnen. En kunnen mee-eten. Gastvrijheid vind ik heel belangrijk. Ik zou het vreselijk vinden als we altijd eerst een afspraak zouden moeten maken. Misschien heb ik dat toch een beetje van mijn Indonesische familie overgenomen. Onze deur staat altijd open.' Christiaan (33, ontwerper), Gita (32, actrice en dramadocent) en Joaquin (2) uit Den Haag. Vlees, vis of vegetarisch? Gita: 'Vegetariers zullen we nooit worden, maar twee keer per week eten we gewoon geen vlees. We wisselen het af met vis en bijvoorbeeld tempe. Varkensvlees eten we in ieder geval nooit thuis. Misschien dat het iets te maken heeft met mijn moeders joodse en mijn vaders islamiti- sche afkomst. Maar het staat mij gewoon tegen. Het liefst zou ik nog minder vlees eten. Maar ik vind afwisseling ook heel be langrijk. Joaquin vindt de vegetarische Tivall-producten heer lijk. Zelfs lekkerder dan vlees.' Boodschappen doen, koken afwassen 'Christiaan houdt niet zo van koken en ik vind het juist erg leuk. Ik doe meestal ook de boodschappen, samen met Joaquin; we maken er altijd iets leuks van. De grote boodschappen doen Christiaan en ik wel samen. 's Avonds zorg ik dat alles klaar staat op tafel. 82 AllerHande 11-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 82