O BIO-LOGICA De pur6 smaak van biologische producten al ontdekt? Ofkiest u steeds vaker voor scharreivlees, omdat u dierenwelzijn belangrijk vindt? Albert Heijn combineerde beide methodes, met als resultaat eerlijk en verantwoord vlees: biologisch scharrelvarkensvlees. Prettig leven Scharreivlees hoeft dus niet per se biologisch vlees te zijn, maar biologisch varkensvlees is wel afkomstdg van scharrelvarkens. Om hierover geen twijfel te laten be- staan, spreken we van biologisch scharrelvarkensvlees. Albert Heijn stelt nog een aantal extra eisen aan dit vlees: zo moet de herkomst van de dieren duidelijk zijn en moet de lig- en rustruimte schoon en droog zijn, met ten minste 50% stro op de vloer. Biologisch schar relvarkensvlees is vlees van dieren die goed behandeld zijn, en waarbij geen gebruik is gemaakt van kunstmest en kunstmatdge bestrijdingsmiddelen. Een boer krijgt niet zomaar het scharrelkeurmerk. Scharreldieren leven in groepen, kunnen naar bui- ten en hebben voldoende ligruimte en daglicht in de stallen. Wie kiest voor scharreivlees, weet dus dat de dieren respectvol worden behandeld. Biologisch boeren betekent dat de dieren kunnen scharrelen en een dier- vriendelijk leven leiden. Daamaast krijgen ze biologisch voer, dat geteeld is zonder kunstmest en kunstmatdge bestrijdingsmiddelen. Verder moet een biologische boer de natuurlijke kringloop in stand houden met natuur- lijke bestrijdingsmiddelen. Stichtdng SKAL controleert of biologische boeren ook daadwerkelijk aan alle ver- eisten voldoen. Verpakking AH Biologisch scharrelvarkensvlees is duidelijk herken- baar aan de wikkel om de verpakking. Het assortment bestaat onder meer uit riblappen, karbonades, saucij- zen, speklapjes en roerbakreepjes. Vanaf week 39 zijn er ongeveer 500 Albert Heijn-winkels waar biologisch scharrelvarkensvlees verkocht wordt. C' BIOLOGISCH scnarrervarkensvlees Zelf aan de slag met biologisch vlees? Kijk op www.ah.nl/biologisch voor lekkere recepten. Hier vindt u ook meer algemene informatie over biologisch bij Albert Heijn. AllerHande 11 2002 79

Allerhande | 2002 | | pagina 79