PRINCES G-ermt-erd (rmd metynenteki tK tveiyei (Advertentie) Voor 2 personen TONIJN/ THON TONIJN/ THON 1 Voorbereiden: ongeveer 10 minuten Bereiden: ongeveer 10 minuten Ingredienten 1 blikje Princes tonijn hele moot naturel of olie 200g 1/2 gele paprika 2 grote champignons olijfolie 1 (gepelde) tomaat 1 teentje knoflook 2 sneetjes meergranen brood 30 gram gemalen belegen kaas (vers) gemalen peper basilicumblaadjes en 4 zwarte olijven voor de garnering Bereidingswijze Snijd de paprika en champignons in repen en leg ze op een bakplaat bedekt met aluminiumfolie. Besprenkel de groenten met wat olijfolie en rooster ze in ca. 6-7 minuten gaar onder de grill. Af en toe omscheppen. Rooster het brood. Snijd ondertussen de tomaat en knoflook in dunne plakjes en leg deze op het geroosterde brood. Laat de tonijn uitlekken en verdeel het in stukjes. Haal de gegrilde groenten uit de oven en verdeel deze, samen met de tonijn, over de twee sneetjes. Strooi er tenslotte wat geraspte kaas en gemalen peper over. Plaats de toast ca. 3 minuten onder de grill, totdat de kaas gesmolten is. Direct serveren, gegarneerd met plakjes olijf en basilicumblaadjes. Wetenswaardigheden over vis. Vis is onder te verdelen in 3 soorten: mager, matig vet en vette vis. Dat magere vis gezond is wist u misschien al, maar wist u ook dat vette vis bijdraagt aan de gezondheid? Vis is namelijk een belangrijke bron van bepaalde meervoudig onverzadigde vetzuren, die bijdragen aan het goed functioneren van het hart. Deskundigen adviseren daarom een of twee keer per week vis te eten. Naast deze goede vetten bevat vis ook veel vitamines (o.a. B1, B2, B6, B12, D en E) en mineralen. 1A I ist u dat tonijn uit blik net Vzo gezond is als verse tonijn? Er gaan bij het verpakkingsproces van tonijn in blik geen voedingswaarden verloren (bijvoorbeeld de grote hoeveel- heden eiwit die tonijn bevat). U kunt dus gerust een of twee keer per week uw lievelingsgerecht met Princes tonijn op tafel zetten. Wij hebben alvast een recept voor u bedacht. Eet smakelijk! i

Allerhande | 2002 | | pagina 76