Olijfolie werd in ons land lange tijd met argwaan bekeken. Sinds enkele jaren heeft ook Nederland de smaak van deze mediterrane, gezonde smaakmakerte pakken. Het aantal SOOTtCn en smaken groeit met de dag. zelf een proeverijtje te houden, kun je het beste beginnen met drie of vier soorten olie. Doe ze in bakjes en je hebt een eigen proeftafel. Zorg er wel voor dat het proeven op pure wijze ge- beurt, met bijvoorbeeld een theelepeltje. Stukjes brood om te dippen leiden af van de smaak. Een stukje groene appel tussendoor kan de mond kla- ren en ontvetten. Olijfoliewijsheden Met de toegenomen populariteit van olijf olie, neemt ook het aantal fabels toe. Er doen veel olijfoliewijsheden de ronde, maar de ervaringen van het Olijfolie Informatie- bureau leren dat er nog veel onduidelijk- heid bestaat. Mensen willen natuurlijk weten hoe het zit met het gezondheidsas- pect, maar volgens voorlichter Barbara Oosterom is de meest gestelde vraag nog steeds 'hoe herken ik een goede olijfolie?' Oosterom: 'Moeilijk te beantwoorden want er zijn heel veel soorten olijfolie en net als met wijn is de prijs geen graadmeter. Kwalitatief slechte olie wordt er in ons land gelukkig niet meer verkocht, maar niet Was olijfolie tot zo'n tien jaar geleden in Nederland nog een vrij onbekend product, tegenwoordig is dat heel an- ders. In een groot aantal keukens prijken meerdere flesjes olijf olie en de keuze aan soorten en smaken in de supermarkt is overweldigend. Menig restaurant serveert bij het brood geen boter meer, maar een kommetje olijfolie. En wie maakt z'n dres sings nog zonder scheutje 'vloeibaar goud'? Olijfolie is zo langzamerhand een stan- daardingredient geworden. Proeverijtje Goudgeel, donkergroen, fruitig, scherp, rond... Er bestaan tientallen, honderden soorten olijfolie. De positieve eigenschap- pen is stilaan bekend. Een paar druppels kunnen een gerecht verrijken. Bovendien is het lekker en bijna alles wat lekker is, is ongezond; behalve olijfolie. Maar hoe kom je erachter welke olijfolie het lekkerst is? Om die vraag te beantwoorden raden kenners meestal aan om zelf verschillende soorten olijfolie te proeven, want zoals bij zoveel geldt: smaken verschillen. Om Waardevolle eit?enschaDDen van Olijfolie heeft goede eigenschappen. Wat vaststaat is dat olijfolie, net als alle andere plantaardige otien, enkelvoudig onverza- digde vetzuren bevat. Deze vetzuren heb- ben een positief effect op de samenstelling van het cholesterol in ons bloed, wat de kans op hart- en vaatziektcn verkleint. Daarnaast bevat olijfolie vitaminc E, wat het verouderingsproces helpt vertragen. Olijfolie is verder licht verteerbaar, onder- steunt de opname van vitamines en mine ralen en heeft een positief effect op het spijsverteringsstelsel. Een eetlepel olijfolie bevat ongeveer 120 calorieen. AllerHande 11-2002 65

Allerhande | 2002 | | pagina 65