zijn detechnieken voor de wok Stoven Frituren Stomen, stoven, roerbakken en frituren Roerbakken Stomen Ingredienten met een iets langere gaartijd, zoals spruitjes en worteltjes, kunnen eerst worden ge- roerbakt. Voeg daarna bouillon toe, leg een dek- sel op de wok en stoof ze gaar op laag vuur. Bij sto ven zonder deksel: af en toe omroeren en zo nodig vocht toevoegen. Zorg dat de wok stabiel staat. Gebruik arachide- of maiskiem- olie; de olie blijft twee of drie fri- tuurbeurten goed. Neem ongeveer 'A totliter, maar vul nooit meer dan eenderde van de pan om on- gelukken te voorkomen. Kijk of de olie heet genoeg is door er een stukje brood in te gooien. Frituur niet teveel tegelijk, omdat de olie hierdoor afkoelt. De ingredienten moeten goed 'opschuimen' en snel naar boven komen; schep ze om zodat ze overal bruin worden. Haal de gare hapjes met een schuimspaan uit de pan en laat ze uitlekken op keukenpapier. Omdat de onderkant van de pan het heetst wordt, moeten de ingredienten voortdurend worden omgeschept. Schep alles van binnen naar buiten. Verwarm de droge wok eerst tot hij goed heet is. Doe er een paar drup- pels water in; wanneer kleine dan- sende bolletjes ontstaan, is de pan op temperatuur. Voeg dan pas een klein beetje olie toe. Als deze licht begint te walmen, is hij heet genoeg. Zorg dat alle kanten van de pan met de olie in aanraking komen. Als het eerste ingredient een smaakmaker is (knoflook, gemberwortel, ui of rode peper) mag de olie niet te heet zijn. De olie moet juist wel flink heet zijn als het eerste ingredient vlees of groente is: dat krijgt dan een knappe- rig korstje. Roerbakken moet snel ge- beuren, anders worden de ingredien ten slap of plakken ze aan de pan. Ideaal voor kwetsbare gerechten zoals broodjes, deegflapjes en vis. Leg de ingredienten in een bamboe-stoofmandje (dompel dat eerst in water) of op een vuurvast bord op een stoomrekje. Breng in de wok een laagje water aan de kook en zet het mandje in de wok; het gerecht mag het water niet raken. Leg een deksel op het stoommandje of een groot deksel op de wok en stoom het gerecht gaar. Vul het ko- kende water zo nodig aan; pas op met ontsnappende stoom. Stomen boven groente- bouillon geeft extra aroma.

Allerhande | 2002 | | pagina 35