Hollands wokken Het geheim van de wok 85 Jl jfe',nwb'oeiti Welke olie? Alles in de wok Hollandse groenten zijn prima 'wokbaar'. De mogelijkheden zijn eindeloos: asperges, worteltjes, cherrytomaatjes, cour gette, paprika, witlof, spitskool, spruitjes, venkel, bloem- kool, broccoli, champignons, bleekselderij, andijvie, spina- zie... Of maak combinaties. Maak de groenten schoon en droog ze goed af. Dat voor- komt spatten. Snijd grote ingredienten in gelijke stukjes. Verwarm olie in de wok en roerbak hierin kort een of meer smaakmakers, zoals fijngehakte knoflook, gember, ui, rode peper. Zet het vuur hoger, voeg de groenten toe en roerbak ze beetgaar. Breng op smaak met verse kruiden en wat zout en peper. De oorsprong van roerbakken ligt in Azie. Voedsel kan daar niet lang be- waard worden vanwege een gebrek aan koeling. Voor Aziaten is roerbakken al drieduizend jaar de ideale manier om snel voedsel te bereiden. De wok (Chinees) of wadjan (Indonesisch) is daarvoor de ideale pan. Het geheim van de wok schuilt in de halffonde vorm. Daardoor kan een groot opper- vlak gelijkmatig worden verhit en een hoge temperatuur worden bereikt. Door de schuine zijden is bij frituren minder olie nodig. Er zijn woks met een steel of twee oren. De originele Chinese wok is bol van onderen en moet op een losse metalen ring rusten op het gas. Wokpannen met een platte onderkant hebben geen ring nodig en kunnen ook op elektrische, ke- ramische en halogeenfornuizen worden gebruikt. Een wok kan heter worden dan 220°C. Boter verbrandt al bij lagere temperatuur en is daarom ongeschikt. Cebruik een olie waarmee op hoge temperatuur geroerbakt kan worden: dat staat op de verpakking. Ideaal zijn arachideolie (pindaolie), maiskiemolie, zonnebloemolie en gewone olijfolie. Koudgeperste (extra vergine) olijfolie is ongeschikt om te roerbakken, omdat bij hoge temperaturen schadelijke stoffen ontstaan. Nieuw bij Albert Heijn (in het groente-koelvak) is AH Roerbakolie Krui den: kant-en-klare tweepersoonsbakjes olie met verse kruiden, onder andere in de smaken Thaise groene roerbakolie, Provenfaals en Italiaans. Bladgroenten (spinazie) en vochtrijke groenten, zoals tomaat en courgette, zijn het snelst klaar. Stevige groenten, zoals sperziebonen en spruitjes, moeten eerst kort worden gekookt. Andersom is nog lekkerder: eerst roerbakken, blussen met bouillon en de groenten laten stoven tot ze beetgaar zijn. Sausje? Voeg op het laatst wat vocht toe, zoals bouillon, balsamicoazijn, citroensap oftomatensap en eventueel een scheutje wijn, vermout of sherry. Bind dit met instant bindmiddel of maizena ge- mengd met water. Ook fruit kan in de wok. Roerbak stukjes ananas, appel, peer of mandarijn enkele minuten in boter of olie. Roer er suiker, marmelade of sinaasappelsap door en bestrooi met kaneel. Heerlijk met ijs. AllerHande 11-2002 29

Allerhande | 2002 | | pagina 29