BEZOEK ENGELAND MET ALLERHANDE 1 Langzaam kleurt de hemel donkerblauw boven de Chinese wijk in Soho. Op straat heeft zich een tweemansorkest opgesteld, dat uit Chinese instrumenten beurtelings oosterse en westerse klanken laat opklinken. Voor de ramen van de talloze restaurants hangen de gelakte eenden en om de zoveel passen krijg je recla- mefolders in de hand gedrukt. Speciale aanbiedingen staan erop. 'Eat as much as you like - 9.90 only!' Bij sommige eetgelegenhe- den hebben zich al rijen gevormd. Maar dat is normaal; Engelsen houden van cueing. En van oosters eten. Want niet alleen in deze wijk vind je exotische restaurants - ze zijn overal. Brick Lane bij- voorbeeld, buiten het centrum, heet niet voor niets 'Bangla Town'. Zeker dertig restaurantjes serveren daar gerechten uit de keuken van Bangla Desh. Verder de stad uit, in Southall en Upton Park, zijn complete Indiase wijken. En dat is allemaal niet verwonderlijk. India, Pakistan en Bangladesh vormden samen vroeger Brits Indie, en Maleisie was al even Brits. Veel Chinese ondernemers uit die regio's vestigden zich al in de jaren vijftig in Londen. Later werden ze gevolgd door collega's uit alle hoeken van Azie. Een direct gevolg van het leven in de smeltkroes is de menging van culinaire invloeden. 'Fusion cuisine' heeft elemen- ten van westerse en oosterse keukens in zich. Een roerbakgerecht met roomsaus, of gelakte eend met asperges? In Londen is dat heel normaal! Stokjes Wie van roergebakken gerechten houdt, is in Londen aan het goede adres. Chinese restaurants vind je overal, en dikwijls gaat men prat op regionale specialiteiten. De keuken van het im mense China kan doorgaans in vier onderafdelingen worden ver- deeld: de Pekinese, waarin mie de plaats inneemt van rijst, de Cantonese, waaraan we dim-sumhapjes te danken hebben, die van Szechuan, pittig en kruidig, en die van Sjanghai, licht en sub- Een smeltkroes, een Zindcrcndc metropool, dat is Londen. Dat geldt ook op CU 11 n 3.1 T terrein. Je vindt er waanzinnig dure restaurants naast simpele pubs en trendy brasserieen. Maar Londen is ook de stad van de oosterse i nvloeden. Chinezen, Vietnamezen en Thais wokken er de verrukkelijkste gerechten en erzijn hele buurten met Indiase en Pakistaanse restaurantjes. Ontdek Met een echte Londense cab laat u zich in stijl vervoeren 128 AllerHande 11-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 128