'Die zes zware vierponders dubbele broden Ik zie me als klein jongetje nog sjou1 iwen dat het blik uit bakt, het leeft. Fantastisch.' Ondanks zijn passie voor brood koos de jonge Paul niet voor een leven bij de ovens. Na zijn opleiding aan de Bakkerij- school ging hij het onderwijs in: vier jaar lbo, zeven jaar mts. Daarna stapte hij over naar het Nederlands Bakkerij Centrum, als hoofd trainingen. Sinds drie jaar werkt hij als hoofd van de Arnhemse vestiging van Quality Bakers. Door zijn ex pertise wordt hij gezien als de broodbakker van Albert Heijn: 'Ik heb verstand van manage ment, automatisering, logistiek en van het ambacht broodbak- ken.' Floe goed en geperfectioneerd mens en machine ook te werk gaan: de supermarktbakkerij wint het niet op alle fronten van de kleine bakker op de hoek. Pieterse geeft het knarse- tandend toe. 'Kijk, de krokante korst wordt bij gesneden brood na vier, vijf uur zacht. Daarom snijden warme bakkers hun brood in de winkel.' Om de zachte korst zo lang mogelijk uit te stellen, snijden mede- werkers van Albert Heijn be- paalde broodsoorten (o.a. de streekbroden) ook vlak voor aankoop in de supermarkt. Topdag En ja, dan heb je nog die en- kele ambachtsman die werke- lijk eer in zijn werk legt. 'Op een topdag bakt hij de sterren van de hemel. Maar de vol- gende dag kan de kwaliteit minder zijn. Dat is ambacht! Wij bakken iedere dag goed brood, maar het moet wel betaalbaar blijven. Ambach- telijke kwaliteit voor een rede- lijke prijs, daar gaat het ons om.' O nauwelijks voorstellen hoe je zo efficient en razendsnel zulk prachtig brood kunt bakken.' Vroeger ging je voor een lekker melkwit of volkoren naar de warme bakker op de hoek. In de afgelopen jaren heeft het grootschalig broodbakken een enorme kwaliteitsslag gemaakt. Pieterse: 'Neem alleen al het enorme assortiment bij Albert Heijn. Van Zaanse snijder tot volkoren met maanzaad. Dus waar koop je Goois zonnepit of Veneziaans? Precies.' Zeker sinds de zogenoemde 'broodrevolutie' van Albert Heijn, anderhalf jaar geleden, is ook de kwaliteit van het brood sterk verbeterd. 'Er is meer smaak en aroma door het gebruik van duurdere, rijkere grondstoffen, zoals melkpoe- ders, kruiden, zaden en pitten. En: we laten het deeg langer rijzen, met meer gist. Dan krijg je rijper brood, zoals wij dat noemen, met een fijne cel- structuur. We kneden het deeg ook langer. Doe je dat niet, dan is het brood kruimelig en sneiler droog.' Brood bakwedstrijd Het streven naar meer kwa liteit is niet zonder gevolgen gebleven. Bij een keuring van het onafhankelijke Nederlands Bakkerij Centrum kreeg het brood van Albert Heijn een zeven plus als gemiddeld rap- portcijfer. Terwijl het brood van de 'echte bakker' uitkomt op een gemiddelde van zeven. Paul Pieterse is trots: 'Dat vind ik mooi. Ik zie het als een wed- strijd: wie bakt het mooiste en lekkerste brood? Dan zie je bij- voorbeeld een Zaanse snijder de oven uit komen, zo mooi glanzend en goudgeel... lyrisch kan ik daarvan worden. Brood AllerHande 10-2002 91

Allerhande | 2002 | | pagina 89