I 'Brood dat het blik uit bakt, het leeft Fantastisch.' Doorzijn CXpGTtlSC wordt Paul Pieterse gezien als de broodbakker van Albert Heijn: 'Ik heb verstand van management, automatisering, logistiek en van het 3.171 bacht broodbakken. Dat is een groot voordeel.' Ga hem nou niet beledigen. Als locatiemanager staat hij weliswaar aan het hoofd van een bedrijf dat per week duizenden broden en nog meer bolletjes en puntjes aflevert, maar dat wil niet zeggen dat hij 'fabrieksbrood' bakt. 'Die term associeer ik met rampestamp- brood,' zegt Paul Pieterse van Quality Bakers in Arnhem. 'Zo had je in de jaren zeventig Bums Dwarsgebakken en King- corn. Kwaliteit was onder- geschikt: papperig gebakken, met een vlakke smaak. In de supermarkt gooide je dat met de tandpasta en een pak suiker achteloos in je karretje. Zonder belevenis met brood. Dat is nu wel anders. Heel anders.' Aan de wand van zijn werk- kamer hangt een ingelijste oor- konde van 2 September 1931. Een tweede prijs met zilveren penning voor 'watervloer- brood', op naam van (opa) J. Pieterse. Grootvader en vader Pieterse hadden allebei een bakkerij in het Zuid-Hollandse Nieuwkoop. Paul is dus tussen de deegrollen opgegroeid. 'Mijn vader ging met zijn brood langs de deuren - als jongetje ging ik met hem mee. Dan droeg ik een klein, ijzeren mandje met koekjes erin. Later bracht ik met een bakfiets brood rond. Er was een boer die onderaan een dijkje woon- de. Die wilde zes zware vier- ponders, dubbele broden. Ik zie me nog sjouwen.' Keuterbakkertje Met weemoed denkt Paul aan die periode terug. 'Stel je voor: op een mooie dag schoof mijn vader het laatste brood in de oven en liep dan nog even naar zijn groententuintje om wat te schoffelen. Op de kerktoren hield hij bij hoe laat het was. Vijf minuten voor het einde van de baktijd stommelde hij weer de bakkerij in. Mijn vader was nog een echt, ambachtelijk keuterbakkertje. Ik denk dat hij per week nog geen vijfduizend broden bakte. Daar doe ik nu twee uur over. Mijn opa en vader leven niet meer, maar bij het zien van een computer- gestuurde deegmachine en een oliegestookte oven met convec- torwarmte zouden ze enthousi- ast zijn. Mijn moeder komt hier wel eens. Zij kan zich ►- AllerHande 10-2002 89

Allerhande | 2002 | | pagina 87