De vier kenmerken van een ideaal pTOCfglcLS! transparantie, een taps toelopende kelk een steel en een stevige voet 4 Slikken of spugen? Proeven is iets anders dan drinken. Om een oordeel over een wijn te geven, is doorslikken niet nodig. Neem een flinke slok en laat hem door de mond langs de zoet-, zuur-, zout- en bitterpapillen rollen. Nadat er bewust geproefd en waargenomen is, kan de wijn worden uitgespuugd. Op een of- ficiele proeverij is uitspugen heel gewoon. Tijdens een informele wijn- en spijsproeverij gebeurt dit zelden, maar het kan natuurlijk wel. Geef iedereen een eigen spuugbakje of kwispedoor. 5 Goed glas Een ideaal proefglas is transparant, heeft een taps toelopende kelk en staat op een steel met een stevige voet. Heeft u iets andere glazen in huis? Niets aan de hand, zolang ie dereen maar uit ongeveer dezelfde glazen proeft. De vorm van het glas heeft namelijk direct invloed op de geur en de smaak van de wijn. Ervaar het heel simpel zelf door dezelfde wijn uit drie glazen met een andere vorm te proeven. 6 Kurkentrekker: let op de spiraal Het kelners- of somme- liersmes is een kurkentrekker met een hefboomwerking. Die met een tweetrapssysteem doen het't best. Hiermee trek je de kurk niet in een, maar in twee halen uit de fles. Let bij aankoop van een kurkentrekker vooral op de spiraal. Die moet lang en open zijn met ronde, gladde zijkanten zonder scherpe randen. Een te scherpe spiraal snijdt door de kurk, waardoor je hem sneller ka- pot trekt. ►- A erHande 10-2002 69

Allerhande | 2002 | | pagina 67