bij de ZlEL,niet bij het verstand' Mirjam de Best, vinologe in spe: 'Wijn komt Nederland telt talloze mensen die op een of andere manier een passie voor wijn hebben. Twee portretten van jonge vrouwen die van wijn meer dan hun ho bby hebben gemaakt. Zeven flessen staan in- gepakt in aluminiumfolie. Verder zijn er twee spuugbakjes en veel glazen, crackertjes en water voor een oefening in proeven door zeven vinologen in de dop. Ze volgen allemaal de vinologenopleiding bij de Wijnacademie. Mirjam de Best is gastvrouw bij restaurant Onder de Linden (straks som- melier): 'Proeven is de wijn langs je smaakgeheugen analy- seren. Dit geheugen bouw je op door veel te proeven.' Sjaak Stokkel is bakker en kok. Peter Spreij: 'Als ik thuis over wijn begin te praten, loopt mijn vrouw weg'. Tjalke de Jonge werkt als cabin attendant en wil straks in het proefpanel de wij- nen voor KLM-vluchten gaan beoordelen. Grace Crul-de Thouars is moeder en huis- vrouw: 'Wij spugen niet alles uit, slikken ook door, hoor'. Gabrielle Salvatore zit in de proefcommissie bij het Haar- lems Wijn Gilde en werkt bij een wijnhandel: 'Als ik geslaagd ben, wil ik wijn inkopen'. Con Dolle, nestor, leidt al achttien jaar wijnvereniging Vinesse en is importeur. De studenten wer- ken de genummerde flessen zorgvuldig af, maken aanteke- ningen en bespreken de resulta- ten. 'Dit is koeienvla,' roept Mirjam, die in haar eentje het wijnjargon aanzienlijk weet uit te breiden. 'Dropperig, snoepe- rig, wat een stalgeur. Hopjes- vla!' Nog een paar kwalificaties van Mirjam. Met z'n zevenen zijn ze op wijnreis naar Bor deaux en Bourgogne geweest. Gabrielle was uitgeloot voor de reis die de Wijnacademie orga- niseerde - er waren te weinig plaatsen in de bus. Dus gingen ze samen. 'Met hulp van een bevriende wijnimporteur kon- den we een programma samen- stellen waar de Wijnacademie jaloers op was. Bij de huizen van Lafitte, Du Tertre, Margaux, Angelus en Giraud werden we ontvangen met de heerlijkste wijnen. 'Het was leerzaam,' zegt Mirjam. En als ze straks met de opleiding klaar zijn, blijven ze bij elkaar komen om te proeven en te drinken. AllerHande 10-2002 53 De vinologen in spe die studeren aan de wijnacademie.

Allerhande | 2002 | | pagina 51