'e: te gaan naar NIET-HARMONIE Noelle Ruitenberg, vinologel 'Durf Op ZOck en geprononceerd bouquet, ,een vlezige neus, een deli cate finish of een verrassende ondertoon.' Dit soort wijnter- men staat niet in het boekje De kunst van het wijnproeven van vinologe Noelle Ruiten- berg. 'Nederlanders weten steeds meer over wijn. Maar we moeten nog wel leren om er op een eenvoudiger manier over te praten. Niet hoogdra- vend met allerlei poetische kreten waarvan niemand weet wat je precies bedoelt, maar praktisch en met beide benen op de grond. Ik wil vooral dat mensen durven te zeggen wat ze proeven. Dat ze weten dat er meer is dan alleen zuur of zoet, maar dat je daarvoor geen wijnkennersj argon hoeft te beheersen. Smaak is per- soonlijk, maar niets is boeien- der dan over smaak te praten!' Noelle is net klaar met de vinologenopleiding van de Wine Spirit Education Trust in Londen. Niveau vier. Over een jaar of vier begint ze aan het laatste niveau vijf en mag ze zich Master of Wine noe- men. Daar zag het tijdens haar studie aan de Hogere Hotel- school niet meteen naar uit. Voor drankenkennis kreeg ze een onvoldoende. Pas toen ze zich voor het herexamen moest verdiepen in wijnen, is haar passie aangewakkerd. Ze ont- dekte dat wijnen grillig zijn. Net als de natuur. 'Wijn is niet constant van smaak zoals coca- cola. In het glas komt de na tuur terug en dat is ieder jaar weer spannend. Als vinoloog ben je ook nooit uitgeleerd. Na elke nieuwe oogst moet je je kennis aanvullen.' Zo was ze dit jaar in California. Om te snoeien, vaten te vullen en ze schoon te maken, maar een liefhebber van Californische wijnen werd ze niet. 'Er zit een hoog percentage alcohol in en dat maakt de wijnen lomp en saai. De eerste slok is een smaaksensatie. Daama niet meer. Wijn moet bij elke slok juist iets nieuws bieden.' Intus- sen werkt ze aan een tweede boekje. Help, wijn en spijs is de voorlopige titel. 'Combinaties van wijn en eten liggen soms voor de hand, maar ze zijn niet voorgeschreven. Durf maar op zoek te gaan naar niet-harmo- nie. Naar spannende combina ties en conflicten.' 52 AllerHande 10-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 50