VERLEIDING Wijnen die bij de maaltijd worden ge- schonken, zijn meestal droog. Dat wil zeggen dat alle suiker uit de druiven is omgezet in alcohol. Bij (halfjzoete wijnen is een deel van die druivensui- ker niet vergist, Dat zogenoemde rest- suiker zorgt voor de zoete smaak. Als er weinig alcohol in zit, zoals bij veel Duitse wijnen, komen ze licht over. Hebben de wijnen een hoger alcohol- gehalte, dan zijn ze rijk en krachtig. Zoete wijnen zijn verrukkelijk om als glas op zich te drinken en het zijn per fecte begeleiders van bepaalde ge- rechten. Sommige zoete wijnen zoals Moscato d'Asti komen gekoeld op een temperatuur van zo'n 8 a 10 °C het best tot hun recht. Andere wij nen, bijvoorbeeld sauternes, worden wat warmer geserveerd, op een tem peratuur van zo'n 1 2 a 15 °C. Kruidige eendenborst met pate WIJNADVIES De combinatie sauternes en ganzenlever is van alle tijden. De fluweelzachte structuur van de goudgele wijn gaat naadloos over in de romige ganzenlever die op de tong smelt. Nieuwe chef-koks heb ben allerlei variaties op deze klassieker bedacht. Zo voeg- den ze oosterse specerijen aan de lever toe, waardoor de wijn nog veelzijdiger en com- plexer leek te worden. Bij deze kruidige eendenborst met pate komen die elemen- ten terug. Het is een super- duo met veel smaak dat in kleine hoeveelheden wordt geserveerd, bijvoorbeeld als amuse of voorgerecht. Liever geen zoete wijn? Kies dan voor een van de voile, zachte chardonnays (wijncategorie 3) of een ronde, rijke rode wijn (wijncategorie 8).

Allerhande | 2002 | | pagina 36