Route de L OLIVIE Koks en huisvrouwen Centrum van de streek is Avignon, de stad waar een eeuw lang de pausen verbleven. Het immense paleis dat van 1309 tot 1403 tot verblijfplaats van de kerkvorsten diende, is open voor het publiek. In de keuken, een vertrek dat omhoog uitloopt in een torenhoge schoorsteen, werden de ossen, schapen, fazanten en ganzen ge- braden voor de hooggeplaatste gasten. Het voorsnijden deden de koks; in verband met de veiiigheid hadden de eters geen messen! De smalle straten van het middeleeuwse centrum worden geflan- keerd door talloze winkeltjes en restaurants. Provencaalse specia- liteiten zijn er te kust en te keur, maar wie liever Vietnamees of Thais wil eten, kan ook hier terecht. Het is beslist een aanrader om's morgens een kijkje te nemen op de voedselmarkt van Avig non, les Halles, waar professionele koks en huisvrouwen geza- menlijk hun inkopen doen. Naast elkaar hebben de verkopers van vis, vlees, groenten, wijn en delicatessen hun waren uitge- stald om de kopers te lokken. Het beste van de Provencaalse pro- ducten ligt te wachten en doet je het water in de mond lopen. C' Zelf naar de PROVENCE met AllerHande? Kijk snel op de volgende pagina's voor meer informatie! het wild, en in alle tuinen staan rozemarijn, salie en oregano, planten die het ook in de winter uitstekend doen. Stoofpotten als de 'daube provencale', van sappig rundvlees, en de 'civet de por- celet', van varkensvlees, sudderen urenlang op een hoekje van het fomuis en verspreiden hun verleidelijke geuren in alle richtingen. En om dat alles te begeleiden zijn er de wijnen van de Cotes du Rhone, van de Cotes du Ventoux en de Cotes du Luberon. Gekonfijte vruchten uit Apt AllerHande 10-2002 141

Allerhande | 2002 | | pagina 139