karakteristieke gerechten. Uitgestrekte velden, wijngaarden, eikenbossen, weggetjes met cipressen en dorpen die met de aarde vergroeid lijken, dat is de Provence in de winter. Het gebied in de driehoek Montelimar, Aries en Aix-en- Provence vormt de overgang van het Franse noorden naar het Middellandse-Zeegebied. Zelfs in de winter schijnt hier de ZOfl en kun je op de terrassen zitten, om te genieten van alles wat de Provence biedt, de wijnen, de v| n de winter zijn de bewoners van Les Baux en Nyons volop bezig met olijfolie. Beide plaatsjes hebben een appellation d'ori- gine controlee voor hun producten, dezelfde herkomstgarantie die voor wijn bestaat. Ook de ingemaakte vruchten van de olijf- boom zijn hier heerlijk. De bruine olijfjes worden samen met knoflook, kruiden en wat ansjovis fijngewreven tot een tapenade, die je op warm geroosterde sneetjes stokbrood smeert. De stad Apt heeft zijn naam verbonden aan gekonfijt fruit. Vruchten in allerlei variaties, van mandarijntjes tot meloenen worden telkens opnieuw in suikerbaden gedompeld tot ze van buiten en van binnen volkomen verzadigd zijn. In oogverblindende kleuren lig- gen ze te lonken in de vitrines van de banketbakkers. Daar vind je tevens de calissons, snoepjes van fijngewreven gekonfijte meloen en amandel, en de fougasses, broden met olijfolie en oranjebloesemwater. Cavaillon is beroemd vanwege de superieure canteloupmeloenen, groengestreept van buiten en oranje van binnen. Ze geuren weelderig en exotisch en worden dikwijls ge- serveerd met een scheutje koele muskaatwijn in het holletje waar de zaadjes zaten. Lekkerbekken De oude streek, die in de Romeinse tijd Provincia Romana werd genoemd, lijkt wel gemaakt voor lekkerbekken. Vis en groenten zijn er verrukkelijk en dat geldt niet alleen tijdens het zomer- seizoen. Kardoen bijvoorbeeld is een artisjokachtige waarvan de Stengel wordt gegeten, liefst gegratineerd in een tian, een lage schotel van aardewerk. Maar ook met pompoen, kool, pastinaak en andere wintergroenten weten de Provencaux de heerlijkste ge rechten te maken. Daarin horen uiteraard kruiden en die zijn er te kust en te keur. Tijm, bonenkruid en sariette groeien overal in Les Baux-de-Provence 140 AllerHande 10-2002 Winter de PR4

Allerhande | 2002 | | pagina 138