TIP Dit gerecht smaakt verrassend anders door de achter ham te vervangen door rauwe ham of een kaassoort te kiezen die goed smelt (Leerdammer of mozzarella). O FAMILIERECEPT Als kind was ze een lastige eter, maar de ovenschotels van oma vond ze altijd heerlijk. En nog altijd is het favoriete recept van Ellen Hartog andijvieschotel met ham en kaas. C "7o'n knapperig korstje, en dan die A_heerlijke geur...' Het water loopt Ellen Hartog weer in de mond als ze terugdenkt aan vroeger, wanneer ze op bezoek ging bij haar opa en oma en stee- vast ovenschotels voorgeschoteld kreeg. 'We woonden vlakbij mijn oma, en aten vaak bij haar. We kregen eerst een kop verse groentensoep, terwijl opa naar Stu dio Sport keek en oma met een mandje op schoot de aardappels schilde. Bij oma stond de oven altijd aan. Voor die tijd had ze een heel geavanceerde oven: een elektrische, compleet met tijdklok. Oma was een topkok. Ze experimenteerde veel en ging heel creatief met eten om. Ze kookte bijvoorbeeld regelmatig vege- tarisch en maakte dan ineens warme komkommer. Maar ovenschotels waren haar favoriet.' Variatie Bij Ellen vonden de ovenschotels gretig aftrek. 'Ik was vroeger een lastige eter. Maar kwam een gerecht uit de oven, dan was het altijd goed. In mijn geheu- gen staat gegrift dat we regelmatig andijvieschotel aten. Zalig! Terwijl ge- kookte andijvie er bij mij echt niet in- ging.' De andijvieschotel is een recept van Ellens moeder, die het recept be- dacht om haar kinderen andijvie te laten eten. Maar haar oma legde met haar ovenschotels de basis voor het re cept. Ellen: 'Ik probeer graag allerlei ovenschotels uit. Maar de andijviescho tel is mijn favoriet. Ook mijn kinderen zijn er gek op, hoewel mijn dochter ook een moeilijke eter is. Meestal maak ik er zelfgemaakte aardappelpuree bij van Langedijker Muizen. Het recept van de andijvieschotel heb ik altijd authentiek gelaten; precies zoals mijn moeder het altijd maakte, met ham en kaas. Mijn zus daarentegen maakt de schotel met gehakt, knoflook, ui, peper en zout. Af en toe maakt ze die voor ons klaar.' Ook de broers en zussen van Ellen heb- ben de liefde voor koken meegekregen. 'We proberen allemaal veel uit in de keuken. De kunst is van eenvoudige in- gredienten iets bijzonders te maken, dat hebben we van huis uit meegekre gen, met de oven als onmisbare keu- kenhulp, want net als bij oma gaat bij mij bijna alles in de oven.' Doe mee! Andijvieschotel ELLENS ijvieschotel Stuur ons uw eigen familierecept via internet. Ga naarwww.ah.nl voor de spelregels. (bijgerecht, 4 personen) 50 g room boter-1 beschuit 200 gjong belegen kaas (stuk) ■2 struiken andijvie - zout - peper-nootmuskaat-200 g achterham (vleeswaren) -ovenschaal, inhoud ca. 2 liter Q Bereiden: Oven voorverwarmen op 200 °C. Oven schaal invetten. Rest van boter in klontjes snijden. Beschuit heel fijn verkruimelen. Andijvie schoonmaken, in brede repen snijden en wassen. In pan andijvie met aanhangend water op matig vuur in ca. 5 minuten laten slinken. Op smaak brengen met zout, peper en nootmuskaat. Q Kaas in plakken schaven. Helft: van andijvie met wat kookvocht in ovenschaal leggen. Andijvie beleggen met helft van ham en daarop helft van kaasplakjes leggen. Zo nog een laag maken van andijvie, ham en kaas. Beschuit en klontjes boter over ovenschotel verdelen. Schaal ca. 15 minuten in midden van oven zetten. tot kaas gesmolten is en de bovenkant mooi bruin kleurt. Bereiden ca. 45 minuten Prijs p.p. 1.60 Bevat per eenper- soonsportie 365 kilocalorieen eiwit 23 g- vet 29 g- koolhy- draten 3 g AllerHande 10-2002 121

Allerhande | 2002 | | pagina 119