halen overbodig hout weg. Perenbomen gaan dertig, veer- tig jaar mee, maar een appel- boom kun je niet langer dan tien jaar gebruiken. Elk seizoen rooien we ongeveer een hectare voor nieuwe aanplant. In het voorjaar zie je hier de bloei- ende boomgaarden. Vol witte en roze bloemen. Dat is echt een schitterend gezicht. In de lente en zomer corrigeren we een beetje: scheefgegroeide vruchten en incourante maten halen we eruit. Rond 10 Sep tember begint de pluk, tot eind oktober. Oogsten is het mooiste werk dat er is. En al die prachtige appels en peren gaan netjes de kist in... Daar ben ik best trots op. Dat mag je gerust weten.' Insecten Je plant een appelboom, de vruchten groeien aan de bo- men, je plukt ze en klaar. Wat kan daar moeilijk aan zijn? Isaak is even stil. Dan: 'Het is een vak apart. Je kunt de boel echt helemaal verknippen. Ver- der moet je weten wanneer je gaat sproeien, hoe je op een zo natuurlijk mogelijke wijze de gewassen beschermt, enzo- voort. Dat weet je niet als je tut de stad komt.' Soms is een misoogst onafwendbaar. Door een kletsnatte herfst en vroege vorst zat Izaak Baren- dregt vorig jaar met de gebak- ken peren. 'De opbrengst was krap vijftig procent. Per saldo ben ik er niet slechter van ge- worden, maar voor de consu- ment was de perenprijs wel hoog.' Behalve weersomstan- digheden kunnen ook insecten een risico vormen. 'Vroeger spoten we veel,' zegt de teler. 'Nu bestrijden we op biologi- sche wijze. Bij jonge bomen zetten we roofmijten uit, die vreten de spintmijten op. Voor de perenbomen hebben we roofwantsen, in potjes van vijfhonderd. Tegen de peren- bladvlooien. Met een paar hon- derdduizend vliegen die want- sen de boomgaard in.' Jerrycans met water De laatste jaren hebben we veel vogelschade. In een warme zomer hebben ze snel dorst, he. Daarom zetten we open- gesneden jerrycans met water ►- 'Het is een vak apart. Je kunt de boel echt helemaal verknippen' Schil 4 Hollandse appels (Elstar, Jonagold of Goudreinet). Verwijder de klokhuizen met een appelboor. Zet de appels in een magnetronschaal met een bodempje water. Vul elk gat met J4 eetlepel boter en 1 eetlepel rozijnen. Strooi er 2 eetlepels kaneel over en dek de schaal af met magnetronfolie. Verwarm de appels ca. 5 minuten op vol vermogen in de magnetron tot ze zacht zijn AllerHande 9-2002 89

Allerhande | 2002 | | pagina 89