h overhouden om lekker lang te genieten. V 'Je proeft de tlj d Vroeger een gevleugelde uitspraak, waarmee werd bedoeld dat een gerecht pas lekker was, als er veel tijd aan werd besteed. Inmiddels is deze gedachte nogal veranderd. Snel koken is de trend geworden. Want sneller koken is vooral: veel tijd Snel en efficient, daar gaat het om. Niet alleen op het werk moet alles goed georgani- seerd zijn en weinig tijd kosten, ook in het huishouden en het gezinsleven speelt efficiency een grote rol. Geavanceerde apparatuur moet ervoor zorgen dat het huishouden niet te veel tijd kost. Tijd is kostbaar ge worden. Zeker vrije tijd. De af- gelopen jaren nam deze met tweeenhalf uur per week af! Logisch dat we de tijd die we overhouden besteden aan leuke dingen. Quality time is belang- rijk. En het huishouden valt daar bij veel mensen niet onder. We laten dan ook steeds meer huishoudelijke klussen, zoals wassen en schoonmaken, over aan anderen. En als we deze klussen wel zelf doen, zijn we daar minder tijd mee kwijt dan een aantal jaar geleden. Tijdbespaarders Ook de tijd die we besteden aan het bereiden van een maaltijd is drastisch afgeno- men. Stond grootmoeder vroe ger vele uren in de keuken om sudderlapjes met door- 'Gezond koken kan sneller dan je denkt' SNEL koken, LANC genieten Snel koken is niet per defmitie ongezond. 'Integendeel,' vertelt Patricia Schutte van het Voedingscentrum in Den Haag. 'Bij roerbakken bijvoor- beeld blijven vitamines beter behouden dan wanneer je de groenten laat stoven.' Gezond koken kan sneller dan men denkt: 'Ook het bereiden van een traditionele Hollandse maaltijd als aardappels-groenten-vlees hoeft niet langer dan twintig minuten te duren. In twintig minuten kook je de aardappels gaar, roerbakje de groenten en keer je een stukje vlees twee keer om. Gezond en snel vraagt wel om creativiteit. Je moet vooraf bedenken wat je gaat maken, zodat dit efficient kan worden gedaan. En neem je een kant-en- klaarmaaltijd, check dan even of er minimaal twee ons groenten in is verwerkt. Eet er eventueel nog een eenvoudige salade bij.' 22 AllerHande 9-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 22