Jorien drinkt alleen als ze uitgaat, zo'n een a twee keer per week: 'Jongeren willen gewoon hurt grenzen verkennen' Jorien: cDe meeste jongeren kennen zelf hun verantwoordelijkheid' selen tot gevolg hebben. Met name Marjan maakt zich zor- gen over het feit dat tieners op steeds jongere leeftijd gaan drinken: 'Wij dronken niet op veertien- of vijftienjarige leef tijd. Hadden we gewoon geen geld voor.' Jorien vindt het geen probleem: 'Zolang je maar weet wat je doet. De meeste jongeren kennen hun verantwoordelijkheid.' Soms gaat het mis Toch wordt alcoholgebruik door jongeren wel degelijk als een probleem gezien. Volgens Jorien komt dit omdat vooral de excessen de aandacht trek- ken: 'Je hebt altijd jongeren die willen ontdekken tot hoever ze kunnen gaan. Het zit in je na- tuur als je jong bent om je grenzen op te zoeken, en dat kan weleens misgaan.' Marjan: 'Maar ik hoor ook verhalen over kinderen die gaan indrin- ken voordat ze uitgaan, dat vind ik heel erg.' Jorien: 'Als je een jaar of zestien bent is het drinken uit stoerheid wel over.' Hans is het met Jorien eens: af en toe een keertje over de schreef gaan is niet erg. Hij komt op zijn school jongeren in alle gradati.es tegen: 'Er zijn kinderen van veertien die pre- cies weten wat ze wel en niet moeten doen, maar ook jonge ren van achttien die er nog steeds niet mee kunnen om- gaan. Het hangt er denk ik van af wat ze van huis uit mee- krijgen.' Marjan vindt dit een belangrijk punt: 'Je zou je kinderen het liefste van huis uit vergaand begeleiden. Maar dat is bijna onmogelijk, want drank is eigenlijk veel te makkelijk verkrijgbaar.' Hans: 'Maar in onze tijd kon je toch ook gewoon wijn en bier in de supermarkt kopen? Alleen wordt het nu gepresenteerd in kleine aantrekkelijke flesjes. De drempel is daardoor veel lager.' Marjan: 'En jongeren hebben tegenwoordig veel meer geld te besteden.' Impliciet zegt Marjan hiermee dat niet alle jongeren de eigen verantwoordelijkheid aankun- nen die Jorien zo roemt. Mar jan: 'Er is amper controle op leeftijd in cafes. Kroegbazen zouden dat veel vaker moeten doen.' Volgens Marjan treft ook de winkelier blaam: 'Er staat een bordje bij de breezers: niet onder de zestien. Maar ik heb nog nooit iemand aan de kassa horen vragen: Ben jij wel zestien?' Nu is Jorien het met haar eens: 'Dat zou inderdaad gecontroleerd moeten worden.' Hans: 'De vraag is hoe. Je kunt moeilijk een legitimatie vragen aan iedereen die alcohol koopt. 130 AllerHande 9-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 130