verantwoordelijkheid? O GESPREKSSTOF Het lijkt een serieus pro- bleem, jongeren en alco hol. Opvoeders worstelen met hun alcoholbeleid; de meesten willen dat hun kinderen voor hun zestiende geen alcohol drinken, maar om te voorko- men dat ze het stiekem gaan doen staan ze af en toe thuis drinken toe. Vroeg of laat ont- trekken kinderen zich echter aan het wakend oog van ou- ders. Dan is het te hopen dat ze 'oud en wijs' genoeg zijn, en dat de aanbieders van drank hun verantwoordelijkheid ne- men. Hans Meijer werkt op een school voor Praktijkonderwijs. Hij heeft een dochter van der- tien en een zoon van twaalf. Hij denkt niet dat ze drinken. Freelance journaliste Marjan van Grimbergen heeft drie dochters. De oudste van ne- gentien studeert en onttrekt zich volledig aan haar blikveld. De middelste is zeventien; als zij in het weekend uitgaat, drinkt ze wat. De jongste - net vijftien - gaat weleens met haar zus mee of drinkt wat in het scholierencafe: 'Ik denk wel dat het binnen de perken blijft, maar ik heb er toch moeite mee. Ze is nog zo jong.' De jonge generatie wordt tij- dens het gesprek vertegenwoor- digd door Jorien Knevel (16): 'Ik drink alleen als ik uitga. Dat is een, hooguit twee keer per week.' Verantwoordelijkheid Overmatig alcoholgebruik kan verminderde gedragscontrole, verlies van concentratievermo- gen of verslavingsverschijn- DlSCUSSI6S over het gebruik van alcohol door jongeren lijken sterk verbonden met hypes. Nu de mixdrankjes zo populair zijn, groeit de verontwaardiging over het verkopen en schenken van alco hol aan jongeren. Bij wie ligt de Bij ouders, winkeliers, kroegbazen, scholen? Of bij de jongeren zelf misschien? AllerHande 9-2002 129

Allerhande | 2002 | | pagina 129