5000 g BIOLOGICA preventief peniciline inspuiten, en maakt gebruik van natuur- lijke middelen om ziektes te voorkomen. Bij drachtige koei- en wordt de melkproductie langzaam afgebouwd. Zo is de kans op ontstekingen kleiner. Mest Alhoewel het welzijn van de koe belangrijk is, gaat de reik- wijdte van de biologische melk- veehouderij verder. Denk al- leen al aan het voederen. Zo moet het veevoer van een bio logische koe zijn samengesteld uit biologisch geteelde grond- stoffen. Ook is de hoeveelheid krachtvoer die de koeien krij- gen gelimiteerd. Een ander ver- schil met reguliere koeien is enige tijd geleden opgeheven. Voorheen mocht alleen biolo gisch veevoer geen diermeel (met uitzondering van vis- meel) bevatten. Sinds decem- ber 2000 heeft de EU bepaald dat er in geen enkel veevoer voor koeien diermeel meer mag zitten. Verder mag een biologische boer maximaal twee melk- koeien per hectare houden en gebruikt hij voor het bemesten van de wei mest die de koeien in de stal zelf produceren. Op deze manier draagt hij zo min mogelijk bij aan het mest- overschot. Ook gebruikt de boer geen bestrijdingsmiddelen tegen onkruid - dat verwijdert hij met machines - waardoor allerlei weidebloemen zoals fluitekruid en pinksterbloemen de kans krijgen om te groeien. Verder houden veel biologische boeren (overigens net als som- mige reguliere boeren) reke- ning met weidevogels als de grutto, de kieviet en de tuure- luur. Deze vogels maken hun nesten altijd in het hoge gras. Om te voorkomen dat de nesten van deze vogels verloren gaan, rijden de boeren in de broedmaand niet uit met grote maaimachines. Van melk tot zuivel- product Een biologisch zuivelproduct mag pas een EKO-product wor- den genoemd, als niet alleen de melk van biologische koeien afkomstig is, maar als ook bij de bereiding aan specifieke eisen is voldaan. Elk biologisch zuivelproduct wordt bereid volgens een ander precede, maar aan een voorwaarde moeten ze allemaal vol- doen: tijdens het verwer- kingsproces mogen geen chemische geur-, kleur- en smaakstoffen worden toegevoegd. En eventuele toevoegingen, zoals sui- ker, moeten van bio logische herkomst zijn. O Biologische zuivel- producten bij Albert Heijn Het hele biologische assortimenc van Albert Heijn op www.ah.nl/biologisch Halfvolle melk Voile melk Kamemelk Slagroom Crime fraiche Roomboter Halvarine Jonge kaas 48+ Jong belegen kaas 48+ Jong belegen geraspte kaas 48+ Roomkaas knoflook Blauwaderkaas La Grande Hirondelle-kaas Yoghurt Milde yoghurt Milde magere yoghurt Extra milde yoghurt Milde vanilleyoghurt Yoghurt aardbei Yoghurt abrikozen Yoghurt boomgaard Yoghurt bosbes Yoghurt bosvruchten Magere kwark Kleintje kwark aardbei Vanillevla AllerHande 8-2002 99

Allerhande | 2002 | | pagina 99