in Nederland zijn op dit moment al zo'n vijfhonderd melkveehouderijen die bio- logische melk leveren. Melk waarvan allerlei biologische zuivelproducten worden gemaakt, van karnemelk en kwark tot blauwaderkaas en creme fraiche. Over de groene koe en haar melk. Terwijl werkend Nederland massaal de keuze maakt om minder te werken, kiest een groeiend aantal van de melkveehouders voor biolo- gisch boeren - een vorm van veeteelt die arbeidsintensiever is en meer tijd kost. Vreemde keuze? Niet echt, want veel boeren die 'om' zijn, zeggen zich prettig te voelen bij een manier van boeren waarbij zo veel mogelijk rekening wordt gehouden met het welzijn van mens, dier en milieu. In- middels heeft Nederland zo'n vijfhonderd boeren die biologi sche melkkoeien houden. Een gezonde veestapel is de trots van elke boer. Het welzijn van de koeien ligt de meesten na aan het hart. Bij de biologi sche melkveehouderij staat diervriendelijkheid zo veel mo gelijk voorop. Biologische koei en gaan veel naar buiten. Ze overwinteren in 'potstallen', die uitgerust zijn met een kuil met een laag stro erin, de zoge- naamde 'pot'. In deze stal kun- nen ze zich vrij bewegen en hebben ze de mogelijkheid te rusten op het stro. Een biologi sche koe geeft gemiddeld min der melk dan een reguliere koe. De melkopbrengsten bij een re guliere koe liggen gemiddeld rond de 7.300 liter per jaar, bij een biologische koe rond de 6.200 liter per jaar.* Grillen van de natuur Wie biologisch gaat boeren geeft de controle over de pro- ductie deels uit handen, omdat hij meer aangewezen is op de grillen van de natuur. De boer schept de juiste omstandighe- den, en laat de natuur z'n gang gaan. Hij mag bijvoorbeeld niet r 98 AllerHande 8-2002 *Volgens een onderzoek van het landboaw-onderzoeksbureau LEI (1998/99)

Allerhande | 2002 | | pagina 98