onze eigen sambal achter de hand' 'Voor wie van ec ht scherp houdt, hebben we altijd Over het meesterwerk aldus Anita Boerenkamp. 'De mensen moeten zich hier thuis voelen en dat doen ze ook. Ze aarzelen dan ook niet ons te vragen om iets te maken dat ze op vakantie gegeten hebben. Ik probeer daar altijd aan te vol- doen. Op mijn manier dan. ja, mensen reizen veel meer, dat merk ik in de keuken.' Hollandse kolonialen Vergt een Indonesisch restau rant in Nederland veel aanpas- singen? 'Tja, een rijsttafel is wel en niet Indonesisch. In Indonesie zul je die niet snel krijgen, want het was een idee van de Hollandse kolonialen. Maar wij serveren het wel. We zijn er ooit mee begonnen en 'Mijn moeder, die mij het koken heeft geleerd, blijft mijn echte inspiratie' nu is het gewoon onmogelijk om ermee te stoppen, omdat onze gasten het graag bestellen. Ook denken veel mensen dat we het eten hier minder pittig bereiden dan wat men in Indonesie gewend is. Dat is nauwelijks het geval. Op West- Java, waar ik vandaag kom, gaat het om de afwisseling. Tegenover hete gerechten - echt pedis - staan milde gerechten: dus een ajam pedis naast een semur ajam. Voor wie van echt scherp houdt, hebben we altijd onze eigen sambal achter de hand. Maar echt aanpassen; nee, dat doen we niet en dat hoeven we ook niet. Toen we dertig jaar gele- den begonnen, waren de krui den en specerijen alleen gedroogd verkrijgbaar. Maar tegenwoordig vind je bij Albert Heijn in het assortment vers citroengras, verse gember, verse koriander, van alles! Inspiratie en presentatie Als ik buiten de deur eet, doe ik dat bijna altijd bij niet- Indonesische restaurants. Het kan een Frans restaurant zijn, maar ik ben ook dol op de Thaise keuken, die veel raak- vlakken heeft met de Indo nesische keuken en toch ver- schilt. Dit inspireert me. Zo komen er andere ingredienten in mijn keuken, zoals eenden- borst. Dit kennen we niet in Indonesie en dus experimen- teer ik met kruiden om de juiste bereiding te vinden. Ook de presentatie is belangrijk. Ik heb geleerd om niet alles in schaaltjes te serveren, maar om borden mooi op te maken. Regelmatig zijn er nieuwe gerechten die we in het maandmenu presenteren. Mijn echte inspiratie blijft mijn moeder, van wie ik het koken geleerd heb. Het gaat om de kruiden, de smaken en de har- monie; die moet je kennen. Soms lees ik recepten, dan denk ik: "dat kan niet". De ver- houding is fout. Ik heb koks uit Timor opgeleid die alles zout en zuur maken. Daar moest ik veel tijd voor uittrekken.' C» 'Een pittig kiprecept: ajam setan. Veel Indonesische gerechten hebben een lange bereidingstijd, dit recept juist niet. Er komt geen ingewikkelde serie kruiden aan te pas. Daarbij hoort gewoon de pandanrijst, die lekker ruikt en een beetje plakt en de atjar ketimoen, het zuur van komkommer. Heerlijk fris.' Recepten van de eerdere meester- werken zijn terug te vinden op www.ah.nl 92 AllerHande 8-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 92