Shanghai paksoi is niet groot, dus je hoeft niets weg te gooien. Vooral Nederlanders zien dat als een VOO rdee nieuwe groente volgroeid is. In de donkerste wintermaand, zo vlak voor kerst, kan de groeipe- riode oplopen tot tien a elf weken. In de zomermaanden kan het gebeuren dat Ardi - om de voile zon te vermijden - voor dag en dauw opstaat om bui- ten sla te oogsten. 'Dan is het rond een uur of vijf. De zon komt al op, het wordt lichter en overal is het nog doodstil, maar je hoort de vogels al flui- ten. je voelt dat er een prachtig mooie zomerdag aankomt. Daar krijg je een heerlijk, vrij gevoel van. Dat zijn de mooiste momenten van mijn werk.' Ardi moet laveren en bijsturen om elke week grote hoeveelhe- den, in plastic verpakte krop- pen Shanghai paksoi af te leve- ren voor alle Albert Heijn- vestigingen. Een vers geoogste paksoi kan binnen vierentwin- tig uur in de winkel liggen. 'Albert Heijn heeft meer exoti- sche groentesoorten dan een gemiddelde groenteboer,' zegt Ardi trots. 'Behalve Shanghai paksoi kun je ook denken aan onze groene tijgertomaten. Of drie slasoorten in een krop, met drie verschillende stam- metjes. Dat telen we hier ook allemaal.' Trouwfoto Hoewel zijn leven vooral draait om het tuinbouwbedrijf, is er ook leven naast de Shanghai paksoi. Ardi is bestuurslid van de Landelijke Sla Commissie ('Ik ben de man van alle kleurtjes sla') en zetelt in de telersvereniging van de regio Barendrecht. Daarnaast is hij zaalvoetbalcoach, heeft een seizoenkaart bij Feyenoord en fokt hij konijnen voor tentoon- stellingen. Het tuinbouwbedrijf van de Huizers gaat van generatie op generatie. Ardi woont in het huis waarin hij is geboren. Zijn opa is begonnen in de cri- sistijd, de jaren dertig. 'Ik wilde zelf ook de tuinbouw in. Je weet dat je op je knieen moet zitten en dat je vuile handen krijgt, maar ik heb niets tegen hard werken. Mijn vader gaf me steeds meer de vrije hand. Tot ik het bedrijf min of meer kon overnemen.' Eigen baas zijn, dat spreekt de teler aan: 'Ik vind het schitte- rend dat ik kan experimente- ren en nieuwe producten als Shanghai paksoi kan telen. Ik zie meteen of de kool goed in zijn vel zit. Bij te veel warmte kan hij zich moeilijker koelen, dan kun je een randje aan de binnenkant van het gewas krij- gen. Maar door de dikte van de bladeren kan het veel hebben.' Vanaf Ardi's kantoor kun je de kassen zien. Het gesprek komt op de jaarlijkse gaskosten, de glassoorten en de computerge- stuurde klimaatregeling. Vooral dit laatste is nuttig voor Shang hai paksoi, maar je kunt er te- vens de ideale omstandigheden mee creeren voor iets totaal an- ders. Zoals een trouwfoto. In een lichtblauw lijstje in het kantoor staan een stralende bruid Nathalie en bruidegom Ardi te midden van vele krop- pen sla. 'Op onze trouwdag was het hondenweer,' zegt hij met een lach. 'Dus we dachten: waarom geen foto in de kas? Zulke foto's heeft niemand. Het geeft eens temeer aan hoe- zeer je prive-leven vervlochten is met werk. Daar zijn we aan gewend.' Lachend: 'Vergeet niet: wij doen hier het belang- rijkste werk in de wereld. Wij zorgen voor een hap eten.' Een vers geoogste paksoi kan binnen vierentwintig uur in de winkel liggen AllerHande 8-2002 81

Allerhande | 2002 | | pagina 81