Het is vandaag druilerig weer. Binnen staan krat- ten vers geoogste sla, vooral lollo rosso en lollo biondo. Buiten levert een kweker bakjes met Shanghai paksoi-plantjes af die hier - aan de rand van het Zuid-Hollandse Heerjans dam - tot voile wasdom zullen komen. Teler Ardi Huizer (31) haalt alvast twee koppen kof- fie. We gaan naar zijn kantoor. Ardi kweekt de koolsoort sinds anderhalf jaar, exclusief voor Albert Heijn. 'De kool is onge- veer vijfentwintig centimeter lang, met een bolle, ronde onderkant. De lichtgroene ste- len gaan over in grote, brede, bladeren. In de Chinese groen- tewereld heb je veel aparte soorten. Neem de amsoi. Maar die ziet er niet uit. De bladeren groeien alle kanten uit, het is een ongeorganiseerde bende. Shanghai paksoi is mooier en compacter.' In vergelijking met de gewone paksoi is de kleinere Shanghai- variant zoeter. Tk hoor veel te- lers in de buurt al praten over de Shanghai paksoi,' zegt Ardi. 'Dat zou nooit gebeuren als het product niet bij de consument aanslaat. Dit is ook niet vreemd: je kunt de stelen rauw eten. Lekker knabbelen voor de televisie. Maar Shanghai paksoi kun je ook stoven, koken en roerbakken. En hij is niet zo groot, dus je hoeft niets weg te gooien. Vooral Nederlanders zien dat als een voordeel.' Van tijgertomaten en meer 'Ook om te telen is de Aziati- sche koolsoort "gebruiksvrien- delijk'", zegt Ardi. 'Eerst bewer- ken we de kasgrond met mest, daarna trekken we horizontaal en verticaal diepe sporen. Op de kruizen die zo ontstaan zet- ten we de plantjes: dertig stuks per vierkante meter. Mensen vinden het vreemd dat we de plantjes gewoon neerzetten en niet in de grond steken. Als je maar genoeg water geeft, kan dat. Na een dag of drie gaan de wortels vanzelf groeien. Het jonge gewas staat alleen met de wortels in de grond, daardoor is het minder vatbaar voor eventuele schimmels en bacte- rien.' In de zonrijke zomermaanden duurt het ongeveer vier weken voordat deze betrekkelijk ►- 'Stoven, koken, roerbakken en rauw knabbelen,' teler Ardi Huizervindt'zijn' Shanghai paksoi een Vee Izijdig product. 'Een leuk gewas om te zien en, in vergelijking met de gewone paksoi, ZOeter van smaak.' Aan de rand van het Zuid-Hollandse Heerjansdam komt de paksoi tot voile wasdom AllerHande 8-2002 79

Allerhande | 2002 | | pagina 79