beleg dat makkelijk smeert. Kaas zouden de jongsten toch maar van het brood eten. Ik help daama met wassen, aankleden en tandenpoetsen...' Wie kookt? 'Axel en ik koken meestal samen. Dan kunnen we meteen wat bijpraten. We hebben geen rolverdeling in de keu- ken, wat dat betreft zijn we een beetje ongeorganiseerd. Ik doe meestal wel de boodschappen, maar vind het moeilijk om iedere dag wat anders te bedenken. Als het aan Marieke ligt, eten we elke dag spruitjes. Jur vindt rijst met ketchup heel lekker. Na het eten ruimt een van ons op - gelukkig hebben we een af- wasmachine. De ander doucht alle kinderen en trekt ze hun pya- ma's aan.' Water of wijn? 'Als we een glaasje wijn drinken, dan doen we dat meestal in de keuken, onder het koken. Axel drinkt ook wel eens een biertje.' Mirjam (30), Axel (34, rietdekker), Marieke (9), Jur (5), Inse (3), IJs (2) en Merle (bijna 1 van Texel. Tafel? Mirjam: 'We hebben een houten tafel van twee meter lang. De twee oudste jongens zitten altijd op het bankje, Marieke zit aan het hoofd van de tafel, Axel en ik zitten naast elkaar. IJs zit meestal in een kinderstoel en Merle in de maxi- cosi. De pannen en borden staan zo op tafel. We gebruiken geen kleed of placemats, de tafel kan wel tegen een stootje. Soms wordt het een kliederboel, want de kinderen eten zo veel mogelijk zelf.' Ontbijt? 'Axel staat om kwart voor zeven op en smeert voor iedereen boterhammen, alleen de oudsten maken zelf hun bo- terhammen om mee naar school te nemen. Meestal kiest Axel 74 AllerHande 8-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 74