mm vmm Mm Mm OWIJNADVIES rose bevatten geen of nauwe- lijks tannine en zijn daarom geschikter. Denk bijvoorbeeld aan aromatische wijnen als gewiirztraminer, de Argen- tijnse torrontes, een frisse chardonnay-colombard uit Australie, een Zuid-Afri- kaanse chardonnay-sauvignon Blanc of een sappige rose uit de Provence. Uit de nieuwe wereld komen ook milddroge, soepele rode wijnen die goed met 'spicy gerechten' combi- neren. Denk eens aan een voile, ronde Australische shi- raz. Nog een hot-tip: bubbels blussen! Probeer eens een mousserende wijn bij een pi- kante keuken. Bijvoorbeeld een Champagne demi-sec, Moscato d'Asti of Lambrusco. Zuur en zoet In veel Aziatische gerechten wordt voortdurend met zoet en zuur gespeeld. Dit spel zie je ook in bijna alle wijnen. Een duidelijk voorbeeld zijn de Duitse witte wijnen. Ook in witte wijnen uit warme stre- ken heb je aan de ene kant het exotische en verleidelijk zacht- zoete van de rijpe, suikerrijke druiven en aan de andere kant het frisse van datzelfde fruit. Elke wijnmaker streeft emaar het zuur te behouden, omdat de wijn anders saai en log overkomt. Zoet-zure recepten en verfrissende en milddroge wijnen vormen veelal een prima paar. Subtiel met soja Een flinke scheut zoete soja- saus, zoals de Indonesische ketjap manis, helpt elke wijn om zeep. Heel geurige witte wijnen met een zoetje redden het misschien nog net, maar van rode wijn blijft hooguit de fruitzure smaak over. Zonde! Subtiel gebruik van Japanse sojasaus en ketjap asin is te combineren met rijpe, voile wijnen van de chardonnay en met sherry. Vooral Manza- nilla, Fino en Oloroso doen het uitstekend bij diverse oosterse schotels. Cewurztraminer d'Alsace 6.49 Banrock Station Shiraz €5.59 Lindemans Bin 50 Shiraz 5.79 I: zoeten zuur 1 i u i ami Een gewiirztraminer staat bekend als de meest aromatische druiven- soort. Hij smaakt dan ook bloemig, fruitig en kruidig. Deze elzasser is lekker vol, maar in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Australische chardonnay komt hij niet 'dik' over. Dit is een wijn om bij middel- zware gerechten te schenken. Met veel gerechten uit de Thaise keuken en lichte Indonesische schotels vormt hij fan- tastische combinaties. wijncategorie 2 De helderrode shiraz van Banrock Station smaakt ffis en fruitig. Hij is zacht, heeft een zuurtje en een zoetje. Dat maakt hem geschikt om bij allerlei middel- zware gerechten te schenken waarin vlees of gevogelte met fruit worden gecombineerd. Banrock Station ligt in de zogenaamde Wet lands, een bedreigd natuurgebied in Zuid- Australie. Met de opbrengst van de wijnen worden niet alleen de Wetlands ge- steund, maar ook andere gebieden zoals de Ovenjsselse Weembben. wijncategorie f Deze donkere paarsrode shiraz heeft de tintelffisse geur van eucalyp tus. Vooral de aroma's van rijpe zomer- vruchten en gedroogde pruimen vallen op. Al met al is dit een sappige, veel-fruit- wijn die prima past bij (rundvlees)stoof- schotels waarin specerijen als ketoembar, djinten (komijn), kaneel, wat kokos en koriander mogen voorkomen. wijncategorie 9

Allerhande | 2002 | | pagina 73