Een drankje bij de Aziatische maal- tijd? Bij de verschillende oosterse kook- stijlen denkje al snel aan thee of bier. Probeer eens een glas wijn. Welke wijnen smaken bij welke gerechten en waarom? Oosterse gerechten, of ze nu licht of iets zwaarder zijn, hebben veel smaak. Het klinkt dus logisch dat de wijnen die erbij geschonken worden, dat ook moeten heb ben. Vooral in de zogenaamde nieuwe wijnwereld worden veel-smaak-wijnen geprodu- ceerd. Keus genoeg dus, maar een hoog smaakgehalte alleen is onvoldoende. Er zijn name- lijk enige veelvoorkomende Aziatische ingredienten die de wijnkeus lastig maken. Sommige oosterse keukens zijn echt 'hot'. Tegen te pikant kan geen wijn op. Zodra de peperigheid van de gerechten met zuur en zoet wordt ge- combineerd, zijn er wel pas- sende wijnen te vinden. Geu- rige, frisse wijnen die een tikkeltje zoet smaken zijn dan aanraders. Laat tanninerijke wijnen - wijnen die stroef aanvoelen in de mond - achterwege. De pikante in gredienten versterken dat stroeve gevoel en de smaak van zowel gerecht als wijn valt dan weg. Witte wijnen en Norton Torrontes €4.99 Lindemans Cawarra Colombard-Chardonnay €4.59 Lindemans Bin 65 Chardonnay 5.79 met Torrontes is de naam van een Argentijnse druif. De wijn die ervan wordt gemaakt geurt en smaakt naar muskaatdruiven. Hij is milddroog, verlei- delijk aromatisch en tegelijk verfrissend en opwekkend. Norton Torrontes smaakt vol, maar is absoluut niet zwaar. Bij lichte gerechten komt hij het best tot zijn recht. Bijvoorbeeld bij oosterse salades met vis of kip, een frisse, zachte vegetari- sche curry en bij niet te pikante Thaise gerechten. wijncategorie 2 NCRTON j Cawarra is de Aboriginal aandui- ding voor 'bij het wated; de plaats waar de druiven voor deze wijn groeien. Grofweg zorgt de chardonnay ervoor dat de wijn lekker rond en zacht overkomt en de colombard geeft hem zijn frisse fruitig- heid. Omdat hij tamelijk 'slank' is, komt deze wijn bij lichte gerechten het best tot zijn recht. Denk aan gefrituurde hapjes met gehakt- of notenvulling, vis met bosui, sereh, kip met een vleug kokos of salade met ei en (milde) kerriedressing. wijncategorie 3 In deze voile, 'dikke', bijna romige chardonnay uit Australia ruik en proef je het zoet van vanille. Die aroma's komen van het houten vat waarin de wijn heeft gelegen. De exotische chardonnay is een aangename begeleider van niet te in- gewikkelde smeuige gerechten. Lekker bij Indiase curry's en blank vlees ofgevogelte met een exotische saus waarin verse gemberwortel, citroengras, kerrie of kokos is verwerkt. wijncategorie 3

Allerhande | 2002 | | pagina 72