Vijzel Mango schillen Knoflook "technieken snijden Eten met stokjes Hoe schil je een mango zon- der knoeien? Snijd de mango in de lengte los van de pit. Trek beide helften van elkaar en gooi de pit weg. Snijd het vlees eerst in de lengte, en daarna in de breedte in tot op de schil, zodat je vier- kante blokjes krijgt. Druk met je vingers tegen de schil. Je kunt de blokjes nu makke- lijk van de schil trekken. Een vijzel is een diepe kom, van steen of aardewerk, waar onder meer kruiden in fijngewreven worden. Zo ontstaat een fijne pasta die alle smaken goed door het gerecht verspreidt. Zelf kruiden- pasta's maken (bijvoorbeeld Thaise currypasta's) kan niet zonder vijzel. Koop bij voorkeur een stevige stenen vijzel die niet kan kantelen. Vijzel voor het eerste gebruik wat droge rijst fijn; dat verwijdert eventuele losse stukjes steen. Bij Aziatisch koken is het belangrijk dat de ingredienten zo fijn mogelijk gesneden worden: dan zijn ze snel gaar en blijft de smaak het best behouden. Een scherp koksmes is dan ook onmisbaar, maar slijp het wel geregeld bij. Handig knoflook snij den? Snijd het kontje en het puntje van een knoflookteen af. Trek het velletje eraf. Druk de teen met een koks mes kapot en snijd hem flinterdun. Was je handen met een staal- zeepje tegen de geur. Inwrijven met citroen- sap of een beetje tand- pasta helpt ook. Vietnamezen kunnen zelfs loempia's rollen met stokjes. Nederlanders beheersen de kunst zelden zo perfect. Als je zonder te oefenen toch met stokjes wilt eten, bind dan de uiteinden met een elastiekje strak bij elkaar. Zo vallen de stokjes niet uit elkaar, en kun je ze gemakkelijk gebruiken. AllerHande 8-2002 61

Allerhande | 2002 | | pagina 61