'Ter inspiratie lees ik I nternationale biaden over lifestyle en mode' te vertellen over de carriere- mogelijkheden. Maar ik ben toch in het koksvak terechtge- komen.' Het werd een fraaie leertijd, langs Henk Tuins Ciboulette, daarna via Jon Sistermans Keukentuin, en ten slotte bij Het Jagershuis in Ouderkerk. Ondertussen bouw- de hij een eigen reputatie op: 'Blaauw houdt van fusion.' 'Nee zeg, daar ben ik nu voorbij hoor,' zegt hij. 'Ik deed veel met pittigheid, met currypasta's. Terug naar de basis Onze Europese keukens zoeken naar harmonie met de smaak van wijn. Daar ben ik nu heel veel mee bezig. Ik ga vaak naar speciale proeverijen van wijn- en spijscombinaties. Ik probeer ook bij elk gerecht dat ik maak de perfecte wijn te zoeken. Geweldig is dat. Als het lukt is een plus een drie in plaats van twee. In een breder verband dwingt het je ook naar de menu-opbouw te kijken, of de volgorde van gerechten en de wijnen klopt.' 'De mooiste culinaire uitvinding hebben de Andalusiers gedaan met hun gazpacho' Ron Blaauw is wat koken betreft terug bij de basis. 'Kijk, er zijn nu eenmaal klassieke combinaties. Smaken die bij elkaar horen, die voor elkaar gemaakt lijken. Tomaat en basi- licum bijvoorbeeld, bij gegrilde mul. Dat kan niet beter. Wat ik in zo'n geval doe is allereerst de allerbeste spullen kopen en dan kijken of ik op dat thema kan varieren met behoud van smaak. Van de tomaat een klei- ne bavarois maken of zo.' Kookboeken 'Om me te inspireren lees ik intemationale biaden over life style en mode. Ik wil weten wat er in de wereld gebeurt. Kook boeken van collega's koop ik ook en ik speur bij de leveran- ciers of er nieuwe, andere pro- ducten zijn. Maar als onze Marokkaanse collega zegt dat tuinboontjes met hun velletje erom lekkerder zijn, wordt ik toch weer aan het denken gezet. Heerlijk trouwens, de Marokkaanse keuken, met gedroogde citroenen, kaneel, de combinatie van zoet en zout... Net zo goed trouwens als de Indonesische keuken. Die is erg ondergewaardeerd. Hoe ze daar met specerijen weten om te gaan, dat is toch geweldig? Die geuren, die complexiteit! Ik heb laatst heel erg goed gege- ten bij Gordon Ramsey, in Londen. Dat is die kok die op de televisie zijn personeel zo loopt uit te foeteren. In de praktijk valt dat wel mee. En koken doet hij uitstekend!' C» Over het meesterwerk i^" jT| Alle recepten van JkwmmJ de rubriek Meester- werk zijn terug te vinden op www.ah.nl 'In de zomer wil je frisse dingen. De mooiste culinaire uitvinding hebben de Andalusiers ge daan met hun gazpacho. Heerlijk toch, zo'n koude soep van groenten! Maar je hebt wel de scherpte van de knoflook en een vleug tabasco nodig, anders wordt het een beetje weeig. Hoog op smaak brengen is altijd nodig bij din gen die je koud eet. En daarbij komt dan de warme smaak van een stukje prachtige vis in tempura. Die leg je er natuurlijk pas helemaal op het laatste moment in, anders verliest het deeg alle aantrekkelijkheid. Tja, en die basili- cumroom en muntolie, die geven de geur- accenten. Echt zomers. Lekker.' 86 AllerHande 7-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 86