Hanka Brands (36, beeldend kunstenaar en sport- masseur) en Ferry Kok (40, eigenaar van een online communicatiebureau) wonen samen. Tafel? Hanka: 'We wilden een tafel met een modeme vorm- geving, die licht op zijn poten staat. We eten bijna altijd aan deze tafel, maar voor Studio Sport - we zijn allebei gek op sport - maken we een uitzondering. Dan zitten we met het bord op schoot op de bank. Ik heb wel eens gekeken naar tafeltjes voor op schoot. Handig voor je bord, maar ze zijn zo tuttig.' Ontbijt? Ferry: 'We ontbijten altijd samen aan tafel. Met de krant. Daar staan we graag een uur eerder voor op. Even de tijd nemen voor een nieuwe dag.' Hanka: 'We eten geen brood's ochtend. Wel verse jus, yoghurt met cruesli en thee. In het weekend ontbijten we uitgebreider, met broodjes en een eitje.' Placemat of linnen? Hanka: 'Altijd placemats. Ik moet niet denken aan een tafelkleed. De tafel mag best vies worden en een deukje vind ik ook niet erg. Aan een tafel moet geleefd kunnen worden.' Wie kookt? Ferry: 'Ik kook niet zo vaak. Maar als ik kook, maak ik het liefst andijviestamppot met spekjes en karbonaadjes. En toe een zelfgemaakt puddinkje.' Hanka: 'Omdat ik meestal het eerst thuis ben, doe ik boodschap- pen en kook ik. We bellen wel af en toe om te overleggen wat we 's avonds zullen eten. Pastagerechten zijn mijn favoriet.' Ferry: 'Als Hanka kookt, was ik af. Dan kan zij lekker relaxen. Meestal blijven we lang nazitten. Maar ik ga wel opruimen. Ik heb er een hekel aan om 's ochtends de rotzooi van de avond er- voor te zien. Nieuwe dag, schone keuken.' Water of wijn? Hanka: 'We drinken meestal een glas wijn in de keuken, als ik aan het koken ben. Dan praten we gezellig over onze dag. Aan tafel drinken we wijn en water. We houden erg ""UlHl 74 AllerHande 7-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 74