I- Sla is de I d 0cL 10 zom6rkost. Rijk aa.n VI13fTl I D0S, arm aan calorieen en knapperig fris van smaak. Een lekkere ZOIT10rS0 salade staat in een mum van tijd op tafel. Want sla COmbin00rt prima met talloze kant-en-klaar ingredienten. MlX0n maar! Er bestaan veel verschillende soorten kropsla. Het merendeel daarvan wordt in eigen land geteeld, al geldt dat voor een enkel ras slechts een paar maanden per jaar. De kleinste kropsla is de little gem. De blaadjes van de kleine, langwerpige little- gemkropjes zijn ideaal om als 'lepel' te ge- bruiken voor een lekker hapje. Ook om er een vulling in te verpakken zijn de stevige blaadjes heel geschikt. In de lengte gehal- veerd en geserveerd met een kruidige dres sing, vormen ze een mooi voorgerecht. De populaire, oer-Hollandse kropsla wordt ook wel botersla genoemd, naar de boter- zachte smaak van de sappige groene blade- ren. Het hart is lichtgroen, zacht en knap perig. Bijna net zo zacht is de friseesla. Het is een vrij open krop met een geel hart en fel- groene, krullerige buitenste bladeren. Deze sla, die ook wel krulandijvie wordt ge noemd, smaakt pittig en licht bitter. Voor de twee soorten Italiaanse kropsla, de lollo biondo en de lollo rosso, geldt: hoe verser, hoe lekkerder. Van de sla met sterk gekroesde, stevige blaadjes bestaat een lichtgroene (biondo) variant en een groene soort met een mooie paars-rode rand (rosso). IJsbergsla dankt zijn naam aan het licht groene blad dat iets doorzichtig is waardoor het bevroren lijkt. Deze compacte slasoort met een frisse, knapperige 'bijt' is in plastic - folie verpakt wel een week houdbaar in de koelkast. Het gekrulde, roodbruine blad van de ei- kenbladsla heeft iets weg van het blad van de Amerikaanse eik, vandaar de naam. Ei- kenbladsla vormt een losse krop, met malse bladeren die zacht en nootachtig smaken. Wassen en drogen Verpakt in een open plastic zak zijn krop- pen sla na aankoop nog 2-3 dagen houd baar in de groentela van de koelkast. Draai de stronk voorzichtig van de krop en was de slabladeren zorgvuldig. Droog de bladeren in een slacentrifuge of dep ze droog met een schone theedoek. Scheur het blad in kleinere stukken, want van snijden verlept en verkleurt sla veel sneller. Voorverpakte sla Een selectie uit de slamelanges van Albert Heijn: Rocketslamelange (100 g) Cemengde sla (200 g) Veldsla met bietjes (75 g) Gemengde friseesla (200 g) Sla met tuinkruiden (200 g) Gemengde radicchiosalade (200 g) Eikenbladslamelange met rucola (100 g) AHerHande 7-2002 67

Allerhande | 2002 | | pagina 67