WIJCHEN, RENKUM, WIRDUM 'Als je niet oppast, rijst het deeg letterlijk de pan uit' Ida (50) Luit (50) Rob (21) Om het perfecte beslag voor wafels te maken, heb je vooral heel veel geduld nodig, weet verpleegkundige Ida. Zij leerde het wafelbakken van haar moeder, die het weer van hd&r moeder leerde. 'Maar als het beslag eenmaal klaar is,' zegt Ida met een lach, 'is het bakken van de wafels kinderwerk.' Dat is niet altijd zo geweest. Ida kan zich noggoed herinne- ren hoe haar moeder vroeger wafels bakte met een zwart gietijzeren duikelwa- felijzer. 'In de schuur stond een hout- kachel die alleen hiervoor werd gebruikt. Die kachel brandde heel onregelmatig. Dan te warm, dan weer niet warm ge- noeg. Dat maakte het bakken van wafels moeilijk.' Zodra het elektrische wafelijzer op de markt kwam, deed Ida's moeder de kachel de deur uit. Ida heeft alweer jaren haareigen elektrische wafelijzer. Maar voor het beslag gebruikt ze nog steeds het recept van haar oma. Ga naar www.ah.nl voor het recept. Wie alleen maar van druiven gemaakte wijn drinkt, weet niet wat hij mist. Ook andere vruchten, kruiden en zelfs groenten zijn bruikbaar als ingredient. Luit (links op de foto) weet er alles van. Op zijn wijn- boerderij in het Groningse Wirdum produceert hij jaarlijks 250 dui- zend liter wijn in zeventien smaken: aardbei, aardappel, appel, braam, bosbes, brandnetel, cranberry, druif, framboos, kers, peter- selie, peer, pruim, rabarber, rode bes, spinazie en zwarte bes. 'Ik ver- koop de wijn in Nederland, maar exporteer ook naar onder meer China, Frankrijk en Spanje,' vertelt Luit trots. 'Daamaast trekken de rondleiding in de wijnmakerij en onze proeverij wekelijks busladingen vol toeristen.' Al zijn hele leven is Rob uit Renkum dol op vis. De lasser eet minimaal twee keer per week na het werk kibbeling. Staand voor een viskraam in Wageningen eet hij zijn bakje kibbeling gretig leeg. En dan bestelt hij nog vier haringen om mee te nemen: twee voor zichzelf en twee voor zijn broer, met wie hij zijn liefde voor een lekker visje deelt.

Allerhande | 2002 | | pagina 45