nM r«>. ND WEESP AGJE UIT OVERUSSEL 'Als mijn leerlingen met een lap zonder schoonmaakmiddel de tafel schoonmaken, schiet ik uit mijn slof' Foeke(74) Kookles geeft Foeke al dertig jaar. Maar de laatste tijd accepteert hij alleen nog mannen in zijn klas in Weesp. 'Die doen tenminste wat ik zeg,' legt de gepensio- neerde consulent van de opleiding brood en banket uit. 'Vrouwen hebben al van alles geleerd van hun moeder, schoon- moeder of de buurvrouw. Als ik bij het roerbakken eerst de kruidenmix en dan het vlees in de pan doe, maken ze be- zwaar. Ze zijn het ook nooit eens met mijn keuze van de kruiden. Mannen luisteren veel beter naar mijn tips.' Aan de mannen in Foekes klas is bovendien veel eer te behalen. Het zijn dertigers, veertigers en vijftigers met een gezin die bij binnenkomst niet meer kunnen dan water koken en een ei bakken. Na 32 wekelijkse lessen van Foeke kunnen ze salades, sauzen en vleesgerechten maken. En, minstens zo belangrijk volgens Foeke, de mannen leren het voedsel mooi te ver- sieren. Met augurken in de vorm van een vlindertje, tomaten met een kartelrandje en netjes in zessen gesneden eieren. Het moeilijkste vinden de mannen het snij- den van groenten, merkt Foeke. 'Bij mij leren ze voor het eerst een ui in hele, halve of kwart ringen te snijden.' Na een avond koken, nemen de mannen de maaltijd mee naar huis. Daar zetten ze hun creaties de volgende avond op tafel. 'In het begin zijn ze nerveus,' weet Foeke. 'Ze willen niet afgaan. Als hun vrouw het dan lekker vindt, streelt dat hun ego.' In Deventer, Zwolle en Enschede worden wekelijks bioiogische boerenmarkten gehouden. Op de markten worden producten verkocht van bioiogische makelij. Marktdagen respectievelijk op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur (Brink), vrijdag van 8.00 tot 13.00 uur (Melkmarkt) en zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur (Kruispunt de Graaff). Oog in oog met het boerenleven van Salland. De Pannegiesroute is een arrangement voor een twee- daagse fietstocht langs boeren in het noorden van Salland. De tocht is ongeveer honderd kilome ter lang. Onderweg wordt gestopt bij zeven boerderijen voor lunch, avondeten, overnachting, rondlei- dingen en natuurtochten. Een kijkje bij een bioiogische melkvee- houderij, een ijsboerderij, slagerij- imkerij en een hooiberg. Van mei t/m oktober. Meer informatie over de Pannegiesroute? Tel. (0546) 67 15 88. i AllerHande 7-2002 37

Allerhande | 2002 | | pagina 37