culturen inaanraking' Jack: 'Je komt in de stad met zoveel Rob over Bergen: 'Natuur en frisse lucht, minder turbulentie, herkenbare samenleving' 'een hele leuke jongen' tegen- kwam, die toevallig een boe- renbedrijf in Slootdorp in de Wieringermeer had. Ze trok bij hem in, maar bleef wel in Alk- maar werken: 'Dat was niet te doen, we zagen elkaar nooit. Ik heb mijn baan opgezegd, ben nu huis-, tuin- en keuken- vrouw en werk mee in het be- drijf. Mijn zus woont hier al langer. "Dit wil ik nooit," zei ik altijd tegen haar. En nou woon ik er zelf. Ik heb een ander leven dan ik ooit had, maar het bevalt me uitstekend. Ik kan hier doen en laten wat ik wil.' Stadskinderen Het verschil tussen stad en platteland is minder voelbaar dan vroeger. De mobiliteit is enorm toegenomen en via allerlei media komt de wereld bij iedereen thuis. Paul kent nog een leuke anekdote over wereldvreemde stadskinderen: 'Een kennis ging een keer met zijn gezin een dagje de stad uit. Toen zijn kinderen een veld met bloemen zagen, riepen ze verschrikt: "Mama, ze zitten vast!'" Maar dat zijn uitzonde- ringen, zo ervaren de gespreks- partners. Wie buiten woont en naar het theater wil, stapt in de trein of auto en is in no time bij een schouwburg. Yvon: 'Uiteinde- lijk zijn wij op het platteland dus beter af, denk ik.' Rob heeft ook niet het gevoel dat hij belangrijke dingen mist omdat hij niet midden in het bruisende leven van de stad woont: 'Wij hebben ook res taurants, winkels en een thea ter in de buurt. En als je van het buitenleven houdt, merk je dat deze manier van leven prettiger is. En ik voel me in Bergen meer een zichtbaar mens.' Jack en Paul bevalt die anoni- miteit van de stad juist goed. Yvon komt toch met een be- kentenis: 'Ik kan prima op het platteland leven, maar na een paar dagen wil ik wel mijn overall uit, me netjes aankle- den, make-up op, en even een wijntje doen in de stad.' Jack lacht: 'Dat hebben mijn zussen ook. Die wilien niet weg uit Julianadorp, maar ze vinden het heerlijk om af en toe een weekendje bij mij op bezoek te komen.' Klein kringetje Het kan allemaal. Plattelanders die van hun levensdagen niet in een stad komen, en stede- lingen die de natuur hardnek- kig .iriijden, zijn zeldzaam ge- worden. Of toch niet? Yvon: 'Ik ken boeren die nooit op va- kantie gaan en hun leven in een klein kringetje slijten.' Jack: 'Die ken ik ook, mensen die het dorp niet uitkomen, lid zijn van de plaatselijke vereni- ging, en zich daar erg gelukkig bij voelen. Niks mis mee dus, maar het is niet mijn keuze. In de ogen van sommigen ben ik in de wereld van seks, drugs and rock 'n roll gestapt. Dat Yvon over Slootdorp: 'Rust en ruimte; als ik uit wil gaan pak ik de auto' 120 AllerHande 7-2002

Allerhande | 2002 | | pagina 120