groot succes in de familie. O FAMILIERECEPT Een Hollandse familie met een Australisch familierecept: dankzij de Australische schoonzus van Maja Burger is hawa'irijst sinds jaar en dag een Maja kan het zich nog goed voor de geest halen: hawai'rijst at ze voor het eerst bij haar schoonmoeder, in de tijd dat ze haar man Jan nog maar net kende. 'Voorzover ik me kan herinne- ren had mijn schoonmoeder het recept van haar Australische schoondochter. Regelmatig bezocht ze haar zoon en schoondochter in Australie, en na een van deze reizen kwam ze terug met het recept van hawa'irijst. Het is een echt Australisch recept, hoewel je alle ingre- dienten bijna overal ter wereld kunt kopen: rijst, tonijn, ananas en kaas. De combinatie lijkt misschien een beetje vreemd, maar het gerecht is heerlijk!' Schoonmoeder Toch ging Maja pas zelf met het gerecht aan de slag toen ze trouwde, en van elke gast een lievelingsrecept kreeg. Bijna als vanzelfsprekend kreeg ze van haar schoonmoeder het recept van de hawa'irijst. Inmiddels heeft Maja het recept veelvuldig doorgegeven aan fa milie, vriendinnen en collega's. Maja: 'Als iemand mij vraagt wat-ie's avonds moet eten, adviseer ik vaak hawa'irijst.' Alleen Maja's zoon Peter van elf kan er niet aan wennen. 'Hij lust geen ana nas,' lacht Maja. 'Die vist hij er dus uit. Maar onze dochter Linda staat steeds vaker in de keuken, en zij gaat er nu ook mee aan de slag.' Echt bijzondere ingredienten zitten er niet in en veel mensen hebben het meeste standaard in huis. Charme 'Toch is het voor ons een speciaal ge recht, dat we niet zomaar doordeweeks eten,' aldus Jan, de man van Maja. 'Meestal is er toch wel iets bijzonders als het op tafel komt: een verjaardag of feestdag en dat willen we graag zo hou- den. Heeft ook z'n charme he!' Toen Jan een paar jaar geleden nog fanatiek aan hardlopen deed, at hij met gemak drie a vier porties. Inmiddels is dat iets minder geworden, maar nog steeds is het z'n lievelingsgerecht. Als de hawa'i rijst op tafel komt, wordt Maja's schoonmoeder ook uitgenodigd. Maja: 'Ze slaat het nooit af! Meestal geven we haar ook nog een hapje mee, als er over is.' 'Ik ben daar natuurlijk falie- kant op tegen,' lacht Jan. 'Het is veel te lekker om weg te geven!' C> Doe meef Hawa'irijst Maja's HAWAIRIIST Stuur ons uw eigen familierecept via internet. Ga naar voor de spelregels. (hoofdgerecht, 4 personen) 250 g rijst 1 rode paprika 1 grote ui 2 blikjes tonijn naturel (a 200 g) 1 blik ananasstukjes opzwaresiroop(Dole, 567g) 2 takjes peterselie 2 takjes tijm 2 eetlepels olie 1 blik tomaten- puree 140 g) zout peper 150 g geraspte belegen kaas boter om in te vetten ovenschaal inhoud ca. 2 liter Q Voorbereiden: Rijst volgens gebruiksaanwijzmg gaar- koken. Paprika schoonmaken en in blokjes snijden. Ui pellen en fijnsnijden. Tonijn laten uitlekken en met vork loshalen. Ananasstukjes laten uitlekken, M dl sap apart houden. Steeltjes van peterselie verwijderen, tijmblaadjes van takjes rissen. Kruiden fijnhakken. 0 In hapjespan olie verhitten en ui glazig bakken. Tomatenpuree toevoegen en 1 minuut meebakken. Ananassap en enkele eetlepels water toevoegen tot smeuige saus ontstaat. Tonijn, paprika, verse kruiden en rijst erdoor scheppen. Op smaak brengen met zout en peper. Ovenschaal invetten. Helft van rijstmengsel in schaal scheppen, uitspreiden over bodem. Helft van ananas erover verdelen en bestrooien met helft van geraspte kaas. Zo nog een laag maken. Tot gebruik afgedekt bewaren. 0 Bereiden: Oven voorverwarmen op 220 °C. Ovenschotel in midden van oven in ca. 30 minuten goud- bruin laten worden. Voorbereiden ca. 35 minuten Bereiden ca. 30 minuten Prijs p.p. 2,40 Bevat per eenpersoonsportie 600 kilo- calorieen-eiwit 34 g-vet 20 g-koolhydraten 71 g wijncategorie 2 AH Barossa Valley Wit AllerHande 7-2002 107

Allerhande | 2002 | | pagina 107