Waterkers is een makkelijk maar emotioneel plantje. In de zomer vertoont hij k U T6 fl en onverkoopbaar zijn. Vooral plantjes die al een keer gesne- den zijn, lijken eerder in bloei te komen om Norbert een hak te zetten. Want bloei, dat is het schrikbeeld van de waterkers- kweker. Eenmaal in bloei is het plantje niet meer voor con- sumptie geschikt. Maar Nor bert is voorbereid, en gaat in de warme maanden met liefde het gevecht met de waterkers aan. 'Je moet weten wanneer je moet snijden. Te vroeg betekent straks een tekort en ben ik te laat, dan zit ik straks met een surplus. Nu pas begrijp ik het ritme van de plant.' Reservebank Vanaf het eerste jaar zet het be- drijf elk jaar meer waterkers af. Maar uitbreiden van het aantal van de plantjes tegen de vorst. 'Waterkers kun je tien van de twaalf maanden zonder kunst- en vliegwerk telen,' vertelt Ver- meulen. 'De plant groeit al bij een paar graden boven nul. Als je de groei niet forceert, heb je weinig problemen. Het eindre- sultaat, het plantje dat we snij den, moet het hele jaar door gelijk zijn. In de zomer sturen we dit door te varieren met in- planting. Hoe meer plantjes bij elkaar, hoe kleiner de blaadjes worden. In de winter belnvloe- den we de groei door te varie ren met de beluchting onder het plastic dat dan over de bed- den getrokken is. Waterkers is een sterke plant. Als ze worm- pjes of luizen hebben, kunnen we ze met biologische spuit- middelen prima behandelen. Opzettelijk gedrag Waterkers is een gemakkelijk plantje maar ook een emotio neel plantje. Vermeulen heeft zijn handen vol aan het soms eigenzinnige gedrag. Niet voor niets laten Fransen en Belgen de plant in de zomermaanden met rust. Dan vertoont hij zijn kuren. Glimlachend beschul- digt Norbert ze van opzettelijk gedrag. In de zomer komen plantjes soms ineens in bloei of maken in twee dagen een enorme groeispurt door waar- door ze ineens oud, lelijk bedden kan niet: de maximale capaciteit van de bron is be- reikt. Norbert is al een paar jaar bezig zijn gezin in te wij- den en in te werken. Hij heeft twee zoons en twee dochters. Dochter Cindy en schoonzoon Ivo zitten helemaal in het be- drijf. Een zoon zit op de reser vebank. 'Het is aan hen of ze een derde bedrijf willen star- ten. Daar heb je bronwater voor nodig en dan moet je naar Noord-Limburg of Duits- land. De kraan is geen altema- tief als ze volgens biologische normen willen blijven werken. Biologisch telen geeft voldoe- ning. Zelfs als het vriest, groeien de plantjes onder een eenvoudige tunnel van plastic. Waar vind je dat nog in de tuinbouw? C» De waterkers die we hier kwe- ken is nog steeds dezelfde oer- plant. Hij heeft wel nukken en misschien kun je daaraan sleu- telen, maar dan haal je andere risico's binnen.' AllerHande 5-2002 83

Allerhande | 2002 | | pagina 83